Minister Gliński zainauguruje w Chicago Miesiąc Dziedzictwa Polskiego

Portal TV Republika 30-09-2023, 20:00
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter@kultura_gov_pl

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpocznie w sobotę dwudniową wizytę w USA od podniesienia polskiej flagi na Daley Plaza w ramach rozpoczęcia Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w USA.

Gliński weźmie udział i wygłosi przemówienie podczas uroczystego podniesieniu flagi w centralnym punkcie Chicago wraz z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską i konsulem Pawłem Zyzakiem. Ceremonia zainauguruje obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego i 95. rocznicy polonijnej organizacji - Związku Klubów Polskich.

Minister odwiedzi też w sobotę Muzeum Historii Chicago i zwiedzi współorganizowaną przez Muzeum Historii Polski wystawę "Back Home Polish Chicago" poświęconą dziejom lokalnej Polonii. Następnie odbędzie wizytę w Muzeum Polskim w Ameryce, gdzie przekaże odznaczenie państwowe Zjednoczeniu Polsko Rzymsko-Katolickiemu w Ameryce (ZPRKA) oraz spotka się z kierownictwem Paderewski Symphony Orchestra.

W niedzielę minister uda się do Nowego Jorku, gdzie obok prezydenta RP Andrzeja Dudy weźmie udział w 86. Paradzie Pułaskiego w centrum Manhattanu oraz prezentacji trzech odzyskanych przez Polskę obiektów kultury: dwóch zaginionych podczas II wojny światowej XVIII-wiecznych akwarel Zygmunta Vogla: „Widoku Cmentarza przy kościele Panny Marii” i „Widoku kościoła OO. Karmelitów w Warszawie” oraz skradzionego w 2005 r. rysunku Melchiora Steidla „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy