Mimo pandemii do Polski wracają straty wojenne. W 2020 roku odzyskaliśmy 4 dzieła sztuki

Artykuł
Do Polski wracają rzeczy sprzed II Wojny Światowej.
pixabay.com

W ostatnich latach liczba spraw dotyczących utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej dóbr kultury wzrosła prawie czterokrotnie. Obecnie prowadzonych jest około 90 takich spraw.

- Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - powiedziała Naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Agata Modzelewska.

Jakie dzieła są już w Polsce?

Wśród strat wojennych, które wróciły do Polski  Agata Modzelewska, wymieniła gotycki ołtarz Pietas Domini, który w marcu wrócił do gdańskiej Bazyliki Mariackiej po trzech latach negocjacji. W czerwcu wrócił również do Polski obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie", który jest wczesnym dziełem artysty.

Następnie odnaleziono obraz "Chata w śniegu" Michała Gorstkina-Wywiórskiego, który po 81 latach wrócił do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Drugim skarbem był obraz Stanisława Masłowskiego "Gryka", który wrócił po 74 latach do Muzeum Narodowego w Warszawie. 

- Został odnaleziony w wyniku prowadzonej po wojnie akcji rewindykacyjnej i w sierpniu 1945 roku wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. Niestety nie zagościł tam długo, gdyż w październiku '46 roku został - wraz z innymi obiektami - wypożyczony z Muzeum na okres jednego tygodnia, do dekoracji wnętrz siedziby Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. I stamtąd nie wrócił - powiedziała Agata Modzelewska.

Źródło: polskie radio 24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy