Mieczysław Fogg pieśniarz Polaków. Wystawa w Operze Narodowej

Artykuł
Mieczysław Fogg był bardzo zaangażowanym muzykiem
Fot. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Wystawa organizowana przez Muzeum Teatralne ukazuje postać Mieczysława Fogga, jego karierę estradową na tle historii Polski XX w. Wokalista był artystą, który poświęcił całe życie śpiewaniu i karierze estradowej.

Mimo zmieniających się trendów muzycznych Fogg był wierny własnemu stylowi, bo jak mówił „nie sztuka błysnąć, sztuka trwać i nie znudzić się”. Ekspozycja prezentuje  zaangażowanie, upór Fogga oraz  wierność własnemu stylowi muzycznemu. Choć w połowie minionego stulecia nastąpiła eksplozja nowych gatunków muzycznych, a popularność zaczęli zdobywać artyści i zespoły młodszego pokolenia, to Mieczysław Fogg pozostał wierny swojemu warsztatowi i stylowi wokalnemu. Dzięki swojej miłości do stolicy Mieczysław Fogg został okrzyknięty „Pieśniarzem Warszawy”, ale jego twórczość i upowszechnianie polskiej piosenki obiegły cały świat.

Na ekspozycji znajda się pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty oraz zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wśród nich unikatowe, nie udostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty, m.in. fotografie z występów Mieczysława Fogga, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy oraz kroniki prowadzone przez jego pierwszą żonę Irenę Fogg. Jednym z najcenniejszych przedmiotów jest pianino, które towarzyszyło pieśniarzowi przez prawie całe życie artystyczne.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie dostępna dla zwiedzających od 16 września 2021 roku do 4 stycznia 2022 roku. Wstęp dla widzów spektakli Teatru Wielkiego - Opery Narodowej  wolny na godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw. Pozostali zwiedzający zapraszani są od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. Bilet wstępu 1 zł. 

W dniach 23-26/09 wystawa czynna tylko dla publiczności Szalonych Dni Muzyki

Źródło: Teatr Wielki - Opera Narodowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy