Merkel w Kijowie: Prawa Ukrainy muszą być przestrzegane

apu, mg 23-08-2014, 14:28
Artykuł
Angela Merkel, kanclerz Niemiec /// Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy
TWITTER/@EUROMAIDANPR

Chcemy, by prawa Ukrainy były przestrzegane. Działania zbrojne na wschodniej Ukrainie powinny być wstrzymane, a granica z Rosją – kontrolowana – oświadczyła w Kijowie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

– Wstrzymanie ognia jest konieczne. Mamy nadzieję, że zaplanowane w Mińsku rozmowy z Rosją przyniosą sukces – powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy, Petrem Poroszenką.

Merkel oświadczyła, że celem jej wizyty w Kijowie jest omówienie wsparcia dla Ukrainy w trudnych dla niej czasach oraz „drogi do pokoju, którą powinniśmy iść” – podała administracja ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki.

Szef państwa ukraińskiego jako symboliczny określił fakt, iż Merkel przyjechała do Kijowa w obchodzony w sobotę Dzień Flagi Państwowej oraz tuż przed obchodzonym w niedzielę Dniem Niepodległości Ukrainy.

Poroszenko nazwał Merkel „dobrym przyjacielem i silnym adwokatem Ukrainy”; zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadził z nią ponad 20 rozmów telefonicznych, co – jak podkreślił – bardzo pomogło jego państwu w obronie swych interesów.

Poroszenko: Ukraina liczy na 500 mln euro na odbudowę Donbasu

Ukraina liczy na 500 mln euro pomocy na odbudowę zagłębia przemysłowo-węglowego Donbas, zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju – oświadczył Petro Poroszenko.

Omówiliśmy „utworzenie specjalnego funduszu, który będzie ogłoszony na konferencji darczyńców we wrześniu; na odbudowę Donbasu zostanie wydzielone 500 mln euro" - powiedział Poroszenko.

Szef państwa poinformował też, że Niemcy przyjmą na leczenie 20 najciężej rannych żołnierzy ukraińskich, którzy ucierpieli w walkach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy