Mateusz Morawiecki: nie zostawiamy samorządów samych sobie [wideo]

portal tvrepublika.pl 06-10-2022, 09:40
KPRM

Każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie. Nie zostawiamy samorządów samych sobie, mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowego spotkania z samorządowcami. Przypomniał też, że do małych ojczyzn ma trafić dodatkowo 13,7 mld zł.

"Takiego natężenia różnego rodzaju kryzysów, ryzyk, niebezpieczeństw nie było od kilkudziesięciu lat. Przeciw całej Europie, w tym także oczywiście przeciwko Polsce, Rosja wytoczyła najcięższe armaty energetyczne; gazowe, węglowe, związane z innymi surowcami", mówił szef rządu.

- Kryzys energetyczny wymaga od nas ogromnej, szczególnej mobilizacji społecznej - od rządu, ale także od prezydentów miast, starostów, wójtów, burmistrzów". Każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie". Nie zostawiamy samorządów samych sobie", podkreślał.

"Przyrost dochodów - zarówno podatkowych, tych pochodzących częściowo z PIT i CIT - był bezprecedensowy przez te ostatnie 7 lat, samorządowcy o tym doskonale wiedzą", mówił Mateusz Morawiecki. Według niego, każdy samorządowiec może przyznać, że środki na inwestycje ze skarbu państwa są wysokie jak nigdy.

Premier zaznaczył również, że rząd obecnie przekaże samorządom 13,7 mld złotych. Pieniądze te mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących. "Dla każdej gminy, nawet najmniejszej, takiej, której z algorytmu wynika, że powinno trafić 500 tys. zł wyrównania, 800, 900 tys., nawet dla tej gminy przekazujemy co najmniej ok 2,9 mln zł, to również bezprecedensowe pieniądze" - powiedział.

Pełne wystąpienie w oknie powyżej.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy