Mateusz Morawiecki i Sanna Marin. Polska i Finlandia zacieśniają sojusz [wideo]

Artykuł
KPRM/Telewizja Republika

"Dziekuję za zaproszenie. Nasze kraje mogą leżeć na dwóch przeciwnych końcach Bałtyku, ale mówimy wspólnym głosem jeśli chodzi o trendy geopolityczne, a szczególnie o tym, co się dzieje na Ukrainie i w Rosji", powiedział dziś przebywający w Helsinkach premier RP Mateusz Morawiecki. "Dzisiaj cały świat płaci za rosyjską agresję, a to Rosja powinna zapłacić za wszystkie swoje zbrodnie. Rosja nadal jest wielkim zagrożeniem i dlatego potrzebne są większe sankcje", dodał szef polskiego rządu.

- Polska robi więcej, niż powinna, by wesprzeć Ukrainę, w tym pomagając uchodźcom i pomagając innym we wsparciu. Finlandia także wykonuje swoją część. Podjęliśmy decyzję o pomocy wojskowej wartości 55 mln euro, powiedziała z kolei premier Finlandii Sanna Marin po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak dodała, należy również pociągnąć do odpowiedzialności Rosję, "ponieważ nie może być tak, że Rosja będzie gwałcić prawo międzynarodowe zupełnie bezkarnie". "Musimy zmusić ją do zapłacenia za zniszczenia, jakie spowodowała; także okrucieństwa i przestępstwa, jakie Rosja popełnia, nie mogą przejść bezkarnie", podkreśliła premier Finlandii.

Premier Finlandii wskazała, że rozmowy dotyczyły m.in. dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO. "Dziękuję Polsce w tym punkcie - Polska była bardzo pomocna w tym procesie; cechowała się przywództwem wobec innych, choć pozostały pewne kwestie do rozwiązania", mówiła.

Marin poinformowała także, że rozmowy dotyczyły również kwestii gospodarczych - gospodarki leśnej i programów unijnych.

 

Źródło: KPRM/Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy