Manewry wojskowe Korei Płd i USA. Korea Pn.: To wstęp do wojny

Artykuł
Wikipedia/ Cloudaoc/Creative Commons

USA i Korea Płd. przeprowadzą w dniach 24 lutego – 18 marca doroczne manewry wojskowe, mimo protestów Korei Północnej – poinformowało dowództwo połączonych sił obu krajów.

W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że o manewrach "Key Resolve" i "Foal Eagle" poinformowano stronę północnokoreańską.

Korea Północna wcześniej wezwała do odwołania manewrów określając je jako "wstęp do wojny" i ostrzegając, że mogą one zaszkodzić planowanemu spotkaniu rodzin rozdzielonych od czasów wojny koreańskich w latach 1950-53.

W ub. roku doszło do poważnego kryzysu wokół podobnych manewrów. Korea Północna zagroziła wówczas atakami z użyciem broni nuklearnej na Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

Pjongjang wycofał niedawno zaproszenie dla specjalnego wysłannika USA Roberta Kinga, który miał rozmawiać na temat zwolnienia przetrzymywanego od listopada 2012 r. w Korei Północnej amerykańskiego misjonarza Kennetha Bae.

Analitycy wiążą tę decyzję z zapowiedzią manewrów, ale rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki oświadczyła, że te dwie sprawy nie mają ze sobą związku.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy