Przejdź do treści
09:41 Skandaliczny wyrok TSUE: nie respektując orzecznictwa TSUE, polski Trybunał Konstytucyjny naruszył kilka podstawowych zasad prawa Unii
09:16 Świętokrzyskie: Po śmiertelnym wypadku zablokowana DK79
08:52 Łódź: Kolejne zatrzymania członków gangu oszustów, którzy wyłudzili ponad 6 mln zł
08:00 Śląskie: Służby rozbiły gang wystawiający puste faktury, zatrzymały siedem osób
07:22 Świat: Ministerstwo obrony Kambodży oskarżyło w czwartek siły zbrojne Tajlandii o zbombardowanie przygranicznego miasta Paoypet
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Małe Davos na Dolnym Śląsku. Rozmowy, debaty, panele. Co w tym roku?

Źródło: Telewizja Republika

W programie XXXI edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu szczególne miejsce zajmie kolejna już konferencja Europa Karpat. Inicjatorem wydarzenia jest wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Marek Kuchciński. W ciągu swojej historii, zakres tematyczny konferencji systematycznie ulegał rozszerzeniu. W tym roku jednym z paneli dyskusyjnych będzie debata o współczesnej myśli politycznej.

Punktem wyjścia do rozmowy jest monografia Śp. prof. Waldemara Parucha zatytułowana „Realizm i wartości. Prawo i Sprawiedliwość o polityce zagranicznej”. Tematem przewodnim są najbardziej zasadnicze cechy myśli politycznej PiS w odniesieniu do stosunków międzynarodowych. Zarówno paradygmat myśli politycznej oraz polityka transatlantycka i europejska rządów PiS zostały przeanalizowane w oparciu o teorię badania myśli politycznej.

Refleksji poddana zostanie podstawowa cecha wizji PiS dotycząca polskiej polityki zagranicznej, jaką jest eurorealizm. W przeciwieństwie do eurosceptycyzmu i euroentuzjazmu, eurorealizm zakłada przede wszystkim prymat państwa jako podmiotu w stosunkach międzynarodowych. Co ciekawe, to euroentuzjazm i eurosceptycyzm stały się stanowiskami dogmatycznymi, co z punktu widzenia Prawa i Sprawiedliwości jest niewłaściwe.

Podobnie jak w swoim podejściu do UE, partia rządząca postrzega członkostwo Polski w NATO. Nie jako cel sam w sobie, lecz jako niezbędny pierwszy krok prowadzący do zachowania bezpieczeństwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dla PiS NATO stanowi zatem najważniejszą formę współpracy na szczeblu polityczno-wojskowym oraz gwarantuje stabilizację kontynentu.

Jednocześnie kluczowa rola Stanów Zjednoczonych łączy się ze zrozumiałą, z perspektywy ostatnich wydarzeń, nieufnością wobec Rosji. Wschodni sąsiad Polski od dawna jest przecież postrzegany jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego oraz integralności terytorialnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Debata będzie przede wszystkim platformą do wymiany myśli na temat wartości we współczesnej polityce europejskiej. Paneliści zastanowią się, czy polityka „podporządkowana wartościom” to naiwność, czy konieczność w sytuacjach granicznych, a także porozmawiają o relacjach pomiędzy polityką realną a tzw. „machiawelizmem”, zakładającym, że „cel uświęca środki”. Jak pogodzić wierność wartościom ze skutecznością i gdzie jest miejsce etyki polityka w życiu to tylko wybrane pytania, na które postarają się odpowiedzieć uczestnicy panelu.

W składzie znajdą się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz filozof i poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Ryszard Legutko. Dyskusję poprowadzi prof. Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego.   Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym, będącego częścią zbliżającego się wielkimi krokami XXXI Forum Ekonomicznego.  Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września w Karpaczu.

Więcej informacji: XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu (forum-ekonomiczne.pl)
Fundacja Instytut Studiów Wschodnich

Polecamy Sejm

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najnowszy ranking zaufania. Tusk nie ma szans z prezydentem!

Dziś w Sejmie znowu o kryptowalutach. Oglądaj TRANSMISJĘ

Niemieccy żołnierze w Ukrainie? Berlin unika jasnej deklaracji

TSUE atakuje Trybunał Konstytucyjny. Bruksela wkracza w polski porządek prawny

KSW 114: Parnasse zmierzy się z Heldem o pas wagi lekkiej

Prezydent Karol Nawrocki spotka się dziś z Sekretarzem Generalnym NATO

Służby rozbiły grupę przerzucającą do UE duże ładunki kokainy!

Bogucki o Tusku: Albo jest ograny, albo gra w innej drużynie

Suarez zostaje w MLS. Inter Miami przedłużył kontrakt z Urugwajczykiem

Syria bez chrześcijan? Dramatyczne dane i alarm Kościoła

Małpka aresztowana za kradzieże i rozróby

Balcerowski błyszczy w LM. Malaga z kompletem zwycięstw

Ultimatum: przekaż 2,5 mld funtów na pomoc Ukrainie lub sąd

Tusk skazał go na izolację. Możesz się za niego pomodlić? Czy nie możesz...

Masowe okaleczenia w rosyjskiej armii. Prosty powód

Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najnowszy ranking zaufania. Tusk nie ma szans z prezydentem!

KSW 114: Parnasse zmierzy się z Heldem o pas wagi lekkiej

Prezydent Karol Nawrocki spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO

Prezydent Karol Nawrocki spotka się dziś z Sekretarzem Generalnym NATO

Służby rozbiły grupę przerzucającą do UE duże ładunki kokainy!

Zbigniew Bogucki

Bogucki o Tusku: Albo jest ograny, albo gra w innej drużynie

Dziś w Sejmie znowu o kryptowalutach. Oglądaj TRANSMISJĘ

Friedrich Merz

Niemieccy żołnierze w Ukrainie? Berlin unika jasnej deklaracji

TSUE

TSUE atakuje Trybunał Konstytucyjny. Bruksela wkracza w polski porządek prawny