Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej będą piątym elementem sił zbrojnych kraju

Artykuł
Zrzut ekranu z TVP Info

– Warto podkreślić, że WOT są odpowiedzią na powszechne dążenia Polaków, którzy widząc zagrożenia, jakie narastały z zewnątrz, uznali, że trzeba wspomóc Wojsko Polskie i działania w strukturach paramilitarnych, zostaną ujęte w organizację obronną – podkreślił minister obrony narodowej.

Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, przypomniał podczas konferencji prasowej, że w tym tygodniu odbędzie się drugie czytanie ustawy o Wojskach Obrony Terytorialnej. Dodał, że ustawa ta formułuje podstawowe zasady, a także zawiera wszystkie elementy, łącznie z liczebnością i strukturą WOT. – Wojska Obrony Terytorialnej będą kolejnym, piątym elementem, sił zbrojnych kraju – podkreślił szef resortu obrony narodowej. Antoni Macierewicz przypomniał, że dowódca WOT, pułkownik Kukuła, podlega ministrowi obrony narodowej. – Chcę przypomnieć, że wszyscy żołnierze WOT są podlegli ministrowi obrony narodowej – dodał.

– Będą utworzone 3 brygady i 4 bataliony WOT, obejmujące 3 tys. żołnierzy. Chcemy, żeby WOT liczyły 53 tys. żołnierzy. Zadania, które przeznaczamy WOT, będą związane z nasycaniem terenu, ze współdziałaniem ze społecznością i administracją lokalną – podkreślił Macierewicz. – Finanse – chcę podkreślić, że w tym roku, po raz pierwszy od ponad 10 lat, zostaną wydane wszystkie pieniądze, jakie są przeznaczone w budżecie na armię. O ponad miliard złotych, w zeszłym roku, został zwiększony budżet, aby Polska inwestowała w obronność – wskazał. Minister obrony narodowej przypomniał, że prezydent elekt Stanów Zjednoczonych, Donald Trump zwrócił uwagę na to, że Polska, jako jeden z czterech krajów, płaci składkę NATO.

– Warto podkreślić, że WOT są odpowiedzią na powszechne dążenia Polaków, którzy widząc zagrożenia, jakie narastały z zewnątrz, uznali, że trzeba wspomóc Wojsko Polskie i działania w strukturach paramilitarnych, zostaną ujęte w organizację obronną – wskazał Antoni Macierewicz. 

Źródło: TVP Info, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy