Macierewicz: Bohaterstwu Lecha Kaczyńskiego zawdzięczamy niezależność od Rosji

Śp. prezydent Lech Kaczyński z małżonką
Fot. flickr.com/James Jimmy Cieloha

Geopolitycznym tłem, na którym rozegrała się tragedia smoleńska, jest próba podporządkowania Europy układowi rosyjsko-niemieckiemu – uważa marszałek senior Antoni Macierewicz. - Uwarunkowania polityczne zbrodni smoleńskiej są rzeczą wstrząsającą. Gdy spojrzy się na tamten czas, to łatwiej zrozumieć, nie tylko jak mogło dojść do tej zbrodni, ale dlaczego też cały aparat państwowy był nastawiony, żeby wspierać Rosję – powiedział Macierewicz w programie „10.04.2010 fakty” na antenie TV Republika.

Jak przypomniał gość Aleksandra Wierzejskiego, mamy w tamtym czasie do czynienia z próbą „podporządkowania Europy układowi rosyjsko niemieckiemu”. - To, co dzisiaj widzimy już jako realizację, już jako efekt długotrwałej ewolucji, wtedy właśnie się zaczynało – podkreślił były minister obrony narodowej.

- To właśnie zbrodnia smoleńska była przełomem we współczesnej historii, to właśnie prezydent Lech Kaczyński zablokował wówczas podporządkowanie Europy Rosji – zaznaczył Macierewicz i przypomniał, że we wrześniu 2009 r. miała miejsce wizyta ówczesnego premiera Rosji Władimira Putina, w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej.

- Ta wizyta w istocie jest kluczowym momentem, kiedy zostaje przedstawiony przez Putina plan całkowitej zmiany geopolitycznej, opartej o układ rosyjsko-niemiecki, w którym Polska miała odegrać kluczową rolę – przypomniał wiceprzewodniczący PiS.

- Bohaterstwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego sprawiło, że na tyle zablokowano podporządkowanie Polski i całej Europy Federacji Rosyjskiej. Bo do tego zmierzał wtedy rząd Donalda Tuska, do tego zmierzały Niemcy i na to zgadzała się olbrzymia część międzynarodowej opinii publicznej – podkreślił Macierewicz.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy