Przejdź do treści
19:30 Papież Leon XIV wysłał na Ukrainę trzy tiry z pomocą humanitarną dla ludności. Dary, jak wyjaśnił w sobotę portal Vatican News, dotarły przed Niedzielą Świętej Rodziny. W ciężarówkach zawieziono między innymi 100 tys. porcji pożywnej zupy
19:07 Dziś o 20.20 gośćmi Edyty Lewandowskiej w Republice będą: Mariusz Gosek z Prawa i Sprawiedliwości oraz Łukasz Osmalak z Polski 2050
18:50 Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 odnotowano w sobotę na Morzu Wschodniochińskim, w bezpośrednim sąsiedztwie północno-wschodnich wybrzeży Tajwanu – poinformowały służby sejsmiczne wyspy. Nie odnotowano ofiar wśród ludzi ani poważniejszych zniszczeń
17:55 Nie ma Polski bez Wielkopolski i nie ma Wielkopolski bez Polski - podkreślił prezydent Karol Nawrocki, który w sobotę w Poznaniu bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wie
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Maciej Giemza wystartuje w Rajdzie Dakar 2024 [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Rajd Dakar 2024 zbliża się wielkimi krokami. Już tylko nieco ponad pięć tygodni pozostało do rozpoczęcia najbardziej prestiżowej i zarazem najbardziej niebezpiecznej rywalizacji po pustynnych bezdrożach Arabii Saudyjskiej. Jak co roku w rajdzie nie zabraknie rzecz jasna Polskiej załogi Orlen Team, którą reprezentować będzie motocyklista, Maciej Giemza. Dla 28-latka będzie to już siódmy w karierze start w Rajdzie Dakar.

Jednak wystartować w nim, a go ukończyć to dwie różne kwestie. Poprzednie sześć edycji wyścigu kończyło się dla niego zmiennym szczęściem. W trzech nie było mu dane dojechać do mety, a powodem wycofania się z wyścigu były albo kontuzje albo awaria motocykla. Maciej Giemza mimo wszystko nie poddaje się i mocno wierzy, że najbliższy start będzie dla niego najlepszym w jego dotychczasowej karierze. - „To jest bardzo trudny rajd. Tam rozłożenie naszych sił, w tym także mentalnych, jest ważne, byśmy 12 lub 14 etapów przejechali bezpiecznie. Natomiast ukończone trzy Rajdy Dakar wspominam bardzo dobrze i mam nadzieje, że tak samo będę mógł wspominać z końcem Stycznia czwarty ukończony start” – powiedział Maciej Giemza.

Motocyklista Orlen Teamu jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników na listach startowych. Jego potencjał dostrzegają również sami organizatorzy, który po raz kolejny przyznali Maciejowi Giemzie numer startowy na specjalnym żółtym tle, co jest nie lada wyróżnieniem. - „Ja jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy, bo już od dwóch, trzech lat mam to żółte tło i ono sugeruje, że jestem w czołówce zawodników. Organizator pamięta moje wyniki z poprzednich lat i poszczególne etapy, gdzie łapałem się pierwszej dziesiątce. Jestem dumny z tego powodu, na tę chwilę jestem jedynym Polakiem, które to żółte tło utrzymał” – dodał 28-letni motocyklista.

Usunięto obraz.

Organizator docenia dobre występy Macieja Giemzy ale nie osiągałby on dobrych wyników bez ciężkich i systematycznych przygotowań, które trwają niemal cały sezon.

„Przygotowania do rajdu, można powiedzieć, że nigdy się nie kończą. Ostatni ten okres roku, ten okres jesienno-zimowy, to bardzo dużo treningów na pustyni w Dubaju, gdzie możemy pokonać mnóstwo kilometrów po terenie takim, jaki będzie w Arabii Saudyjskiej. Prócz tego oczywiście treningu tutaj w Polsce. Pogoda nie zawsze sprzyja, więc ratujemy się rowerem stacjonarnym, bieżnią i treningami siłowymi. Musimy też dbać o swoje zdrowie” – przyznał Maciej Giemza.

Maciej Giemza najlepszy wynik dotychczas osiągnął w 2020 roku kiedy to Rajd Dakar ukończył na znakomitym 17 miejscu. A na jaki wynik liczy w tym roku? - „Wymarzonym wyników była zawsze pierwsza dziesiątka rajdu. Natomiast ja jestem realistą i mam nadzieję, że w tej drugiej dziesiątce uda mi się rajd ukończyć. Ten sezon był dosyć ciężki, jeśli chodzi o starty w rajdach pustynnych, można powiedzieć, że z oczywistych względów, prawie ich nie było. Będę robił wszystko, by przygotować się na tyle dobrze, żeby w tej drugiej dziesiątce się zameldować” – zakończył Maciej Giemza. 

To z kolei nie koniec wywiadu z Maciejem Giemzą przed startem w Rajdzie Dakar 2024. Już w jutrzejszym odcinku dowiemy się jakie pułapki i tajemnice skrywają pustynne bezdroża Arabii Saudyjskiej i jak radzi sobie z nimi motocyklista Orlen Teamu.

Usunięto obraz.

Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Nowy rok, nowe podatki. Jakie zmiany dla naszych portfeli planuje Unia Europejska?

Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie zostały zamknięte

Mieszkańcy Łodzi borykają się z awarią sieci wodociągowej. "Czujemy się pominięci"

Sebastian Fabijański o wierze: „Przychodziłem do kościoła i czułem, że Bóg mnie przytula”

Prezydent: „Inspirujmy się Wielkopolską i wspaniałym Poznaniem!”

Partia Razem będzie walczyć o wyborców w stolicach dawnych województw

Kompromitacja służb Tuska wobec rosyjskich prowokacji!

Mężczyzna pędził 252 km/h na obwodnicy Strzegowa. „Spieszyłem się na samolot”

Hity w sieci. Jaja z benzyną Tuska. Ziemkiewicz broni Rymanowskiego. Kompromitacja Kierwińskiego

Spotkanie górnicy-Motyka jednak w poniedziałek. Presja ma sens

Nagonka rządzących na Fundusz Sprawiedliwości uderza w ofiary przestępstw

Rosyjska prowokacja na granicy polsko-białoruskiej

Na froncie zginął dowódca Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego

Nawrocki z największymi świątecznymi przyrostami w social mediach

Rosyjski atak na Kijów - czas się obudzić

Najnowsze

Nowy rok, nowe podatki. Jakie zmiany dla naszych portfeli planuje Unia Europejska?

Prezydent: „Inspirujmy się Wielkopolską i wspaniałym Poznaniem!”

Partia Razem będzie walczyć o wyborców w stolicach dawnych województw

Kompromitacja służb Tuska wobec rosyjskich prowokacji!

Mężczyzna pędził 252 km/h na obwodnicy Strzegowa. „Spieszyłem się na samolot”

Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie zostały zamknięte

Mieszkańcy Łodzi borykają się z awarią sieci wodociągowej. "Czujemy się pominięci"

Sebastian Fabijański o wierze: „Przychodziłem do kościoła i czułem, że Bóg mnie przytula”