Ma 21 lat i wygrała w głosowaniu 20 agencji prasowych. Wiecie co i kto?

Iga Świątek @iga_swiatek

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek triumfowała w 65. Ankiecie Polskiej Agencji Prasowej na dziesięciu najlepszych sportowców roku w Europie w 2022 roku rozpisanej wśród agencji prasowych Starego Kontynentu. W głosowaniu 20 agencji prasowych polska tenisistka zgromadziła 118 pkt i o 12 zdystansowała rekordzistę świata w skoku o tyczne Szweda Armanda Duplantisa oraz o 36 mistrza świata Formuły 1 Holendra Maxa Verstappena.

21-letnia Świątek w minionych 12 miesiącach wygrała łącznie osiem turniejów, w tym wielkoszlemowe French Open w Paryżu i nowojorskim US Open, a sezon zakończyła półfinałem w WTA Finals w amerykańskim Forth Worth. Od kwietnia jest liderką rankingu światowego i została pierwszą Polkę wyróżnioną przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) tytułem mistrzyni świata w danym roku.

Duplantis został uznany za najlepszego lekkoatletę 2022 roku w plebiscycie World Athletics. W lipcu w mistrzostwach świata w amerykańskim Eugene ustanowił rekord globu pokonując poprzeczkę na wysokości 6,21, później został też mistrzem Europy. W tym roku wygrał 18 z 19 konkursów, w których startował i 23 razy pokonał poprzeczkę na wysokości co najmniej sześciu metrów. 23-letni tyczkarz najczęściej w historii osiągnął tę granicę.

Z kolei 25-letni Verstappen po raz drugi z rzędu został mistrzem świata Formuły 1. Kierowca Red Bull Racing wygrał 15 z 22 wyścigów w sezonie.

Pozostałe lokaty w czołowej dziesiątce 65. edycji Ankiety zajęli: triumfator tenisowego US Open 19-letni Hiszpan Carlos Alcaraz, jego sławny rodak Rafael Nadal, najlepszy w Australian Open i French Open, który do 22 wyśrubował rekord zwycięstw w Wielkim Szlemie, piłkarski wicemistrz świata Francuz Kylian Mbappe, zdobywca pięciu medali, w tym czterech złotych, zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w biathlonie Norweg Johannes Thingnes Boe, jego równie słynna rodaczka specjalizująca się w biegach, trzykrotnie najlepsza w tegorocznych igrzyskach Therese Johaug, 18-letni rumuński pływak specjalizujący się w stylu dowolnym, czterokrotny złoty medalista tegorocznych mistrzostw świata i Europy David Popovici oraz triumfator kolarskiego wyścigu Tour de France Duńczyk Jonas Vingegaard.