MŚ 2022. Iran chce wyrzucenia USA z turnieju. Wiemy, z jakiego powodu

Anna Zyzek 28-11-2022, 10:05
Artykuł
twitter.com/@FIFAWorldCup

Już jutro Stany Zjednoczone piłkarsko zmierzą się z Iranem. Atmosfera przed tym meczem jest jednak gorąca. Nie tylko dlatego, że zarówno jedna, jak i druga reprezentacja potrzebuje zwycięstwa... Na linii Iran-USA wrze tak mocno, że drużyna z Teheranu domaga się wyrzucenia Amerykanów z turnieju ze skutkiem natychmiastowym. Powodem konfliktu był wpis w amerykańskich mediach społecznościowych, w którym zmieniona została flaga Iranu. Jak rozwinie się ta sytuacja?

Nie jest nowością, iż relacje między tymi dwoma krajami od wielu lat są napięte. Amerykanie stosują sankcje wobec Iranu z powodu ich programu nuklearnego, zaś dodatkowo oba państwa traktują się jako wzajemne zagrożenie. M.in. dlatego wtorkowy mecz drużyn piłkarskich obu państw nazywany jest meczem politycznym

Dodatkowo wysoka jest stawka spotkania, co potęguje emocje. Zwycięzca awansuje do 1/8 finału mundialu w Katarze. Iran postanowił podnieść napięcie przed tym starciem, wnioskując do FIFA o wykluczenie Amerykanów z mundialu.

Powodem ma być opublikowany w mediach społecznościowych post z tabelą grupy, na której jest pokazana inna flaga Iranu. Barwy, co prawda, się zgadzają, są zielono-biało-czerwone, ale brakuje godła Iranu na białym pasie - stylizowanego napisu "Allah".

Zachowanie Stanów Zjednoczonych w social mediach jest ściśle związane z falą protestów antyrządowych w Teheranie. Amerykańska reprezentacja chce, by gest traktowano jako sygnał wsparcia dla protestujących. Podkreślono jednak, że był on jednorazowy. 

Irańczycy, żądając wyrzucenia USA z mundialu, powołują się na zapis regulaminu FIFA, w myśl którego każda osoba, która obraża godność lub integralność kraju, osoby lub grupy ludzi, będzie ukarana zawieszeniem na co najmniej dziesięć meczów, określony okres lub zostanie zastosowany inny środek dyscyplinarny". 

Jak twierdzi Iran, opublikowanie zniekształconego wizerunku irańskiej flagi na swoim oficjalnym koncie, reprezentacja USA naruszyła statut FIFA, zaznaczono we wniosku do światowej federacji. 

Źródło: twitter.com, polsatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy