M. Błaszczak zarzuca marszałkowi Sejmu, że mrozi trzy projekty ustaw autorstwa PiS [WIDEO]

portal tvrepublika.pl 28-11-2023, 15:00
X.com/@pisorgpl

Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

Na wtorkowej konferencji prasowej szef klubu PiS zarzucił marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni, że przetrzymuje w tzw. sejmowej zamrażarce trzy ważne dla bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin projekty ustaw. Jak mówił, chodzi o projekty dotyczące przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii.

Błaszczak przekazał, że na piśmie zwrócił się do Hołowni, by Sejm rozpatrzył te trzy projekty, jednak nie otrzymał pozytywnej odpowiedzi. "Skomentuję to w ten sposób: zamrażarka w gabinecie marszałka Hołowni jest aktywna, jest podłączona do sieci" - powiedział.

Szef klubu PiS podkreślił ponadto, że Izba powinna zająć się projektem uchwały autorstwa posłów PiS, wyrażającej sprzeciw wobec zmian traktatów unijnych. "Jest to niezwykle ważne w kontekście suwerenności Polski. Zmiany, które przewidziane są w traktatach unijnych zagrażają suwerenności Polski" - dodał.

Błaszczak zaapelował do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Sejmu. "Sejm RP nie jest miejscem, które zapewnia rozrywkę, a więc niestosowne są wypowiedzi marszałka Hołowni o popcornie, o przyciskach, o lajkowaniu. Nie o to chodzi w przypadku pracy Sejmu RP. Sejm stanowi prawo obowiązujące w Polsce, Sejm wyłania władzę. A więc, powagi panie marszałku i odwagi" - zwrócił się do Hołowni.

Zarzucił, że Izba pod rządami Hołowni zajmuje się uchwałami autorstwa PO powołującymi komisje śledcze, zamiast podjąć prace w "ważnych sprawach dla bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin".

Premier Mateusz Morawiecki kilkukrotnie zwracał się do marszałka Sejmu o spotkanie, aby omówić trzy sprawy, którymi - jego zdaniem - niezwłocznie powinni zająć się posłowie, a więc: przedłużenie 0 proc. VAT na żywność, przedłużenie wakacji kredytowych i zamrożenie cen energii. Hołownia poinformował w piątek, że z Morawieckim spotka się w tym tygodniu.

Hołownia podkreślił jednocześnie, że zerową stawkę VAT na żywność można przedłużyć rozporządzeniem ministra finansów, a więc leży to w gestii rządu, a nie Sejmu. Przekazał ponadto, że projekt przedłużający wakacje kredytowe został skierowany do pierwszego czytania. Jeżeli chodzi o zamrożenie cen energii - podkreślił Hołownia - to politycy nowej koalicji pracują nad rozwiązaniami, które zostaną wdrożone po przejęciu władzy.

Źródło: portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy