Łukaszenka o hymnie „Potężny Boże”: Faszystowski!

Artykuł
Łukaszenka tłumi wszelkie przejawy sprzeciwu wobec władzy
Fot. PAP/EPA/MAXIM GUCHEK / POOL

Popularny w całej Białorusi hymn religijno-patriotyczny „Mahutny Boża” (Potężny Boże) jest „pieśnią faszystowską”, wykonywaną w celu zniszczenia kraju – taki pogląd wyraził prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Hymn jest modlitwą-prośbą do Boga, aby strzegł Białorusi i jej narodu oraz błaganiem o jej pomyślność. Od dawna jest powszechnie znany, chociaż w czasach komunistycznych śpiewano go niemal wyłącznie w kościołach katolickich. W 2020 r. , po rozpoczęciu masowych protestów społecznych po sfałszowanych wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, stał się jednym z symboli sprzeciwu, śpiewanym na wiecach protestacyjnych.

Tekst hymnu głosi: „Potężny Boże! Władco wszechświata, wielkich słońc i małych serc! Nad Białorusią, cichą i życzliwą, rozsyp promienie swojej chwały. Daj pomyślność w pracy codziennej, szarej, na kromkę chleba, na kraj ojczysty, szacunek, siłę i wielkość wiary, w naszą prawdę i przyszłość – daj! Daj urodzaj niwom żytnim, siły dodaj naszym uczynkom, w bród! Uczyń potężnym i szczęśliwym nasz kraj i nasz naród!”.

Łukaszenka powiedział: „Widzicie, oni [nie wskazał, o kogo chodzi] chcą podważyć naszą pamięć historyczną, zrehabilitować swych dziadów i pradziadów i zakończyć to, co rozpoczęli. Chcą zniszczyć nasze suwerenne państwo, wymachując sztandarami najemników i wychwalając pieśń katolików, sługusów nazistów, ale hola, sprawimy, że zapłacą za to” – zagroził szef państwa.

„Sztandary najemników” to flagi biało-czerwono-białe, będące symbolem Białorusi sprzed okupacji sowieckiej, na którą sam Łukaszenko składał przysięgę jako prezydent w 1994.

Nazwanie przez Łukaszenkę hymnu „faszystowskim” jest cyniczne, bo dotyczy utworu, który powstał w czasie okupacji Białorusi przez Niemcy hitlerowskie w celu dodawania otuchy ludności.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy