Łukaszenka jak Putin, izolowany. Kolejny kraj zrywa z nim współpracę

Artykuł
Kremlin CCA 4.0 via Wikipedia Commons

Bratanie się z Putinem, nie wychodzi na dobre białoruskiemu dyktatorowi. Mińsk jest coraz bardziej izolowany na arenie międzynarodowej, o czym świadczy chociażby odmówienie wydania wiz przedstawicielom Białorusi, aby mogli przybyć na Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Dziś litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite poinformowała, że wypowiada umowę o współpracy z białoruskim MSW podpisaną w 1993 r. Jak wyjaśniła - "Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych".

"Litwa nie widzi możliwości współpracy z wrogimi reżimami”, oświadczyła minister Bilotaite, którą cytuje komunikat resortu.

Minister powiedziała, że „Białoruś, będąca bliskim sojusznikiem reżimu Kremla, kontynuująca hybrydowy atak na Litwę i wpychająca do naszego kraju nielegalnych migrantów rękami swoich urzędników, nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych, ani w żadnych innych działaniach".

Według litewskiego resortu w ciągu ostatnich 30 lat od czasu odzyskania niepodległości Litwa podpisała z Białorusią również wiele innych umów w obszarze współpracy resortów spraw wewnętrznych, ale – jak się podkreśla – „ich rozwiązanie wymaga decyzji rządu”. 

Litwa już wcześniej zawiesiła realizację finansowanych przez Komisję Europejską programów współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy