Lubina: Janukowycz poświęci Azarowa

Artykuł
Telewizja Republika

Michał Lubina, ekspert w Centrum Studiów Polska-Azja, odniósł się w studiu Telewizji Republika do żądań ukraińskiej opozycji, twierdząc, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz pozwoli na odwołanie premiera Mykoły Azarowa.

Obecny również w studiu Telewizji Republika Mirosław Skórka z wrocławskiego Kolegium Europy Wschodniej podkreślił, że kijowski Majdan Niepodległości jest obecnie "bardzo mocnym elementem politycznym". – Wczoraj na ulicach Kijowa było mnóstwo ludzi. To legitymizuje bardziej zdecydowane roszczenia opozycji – powiedział Skórka. Podkreślił przy tym, że dla uzyskania porozumienia na Ukrainie między opozycją a rządzącymi "dymisja Azarowa jest nieodzowna".

Z kolei Lubina stwierdził, że "podstawowe postulaty, jakie są na Majdanie są nie do spełnienia dla Janukowycza". – Mam nadzieję, że obu stronom nie zabraknie rozsądku i dojdzie do jakiegoś konsensusu. Naprawdę nie wierzę w rewolucję obalającą złego cara – powiedział Lubina. Zauważył również, że "bardzo mało wiemy" o tym, co zamierza Janukowycz. – Milczenie Janukowycza to może być zarówno oznaka słabości, jak i siły – stwierdził.

– Janukowycz w ogóle się nie pokazuje, to nie jest trybun ludowy – powiedział Mirosław Skórka. Podkreślił, że "wydarzenia w Kijowie uwidoczniły na ile niejednorodna jest dzisiaj elita władzy na Ukrainie". – Majdan wygasał, eksplozja była sprowokowana przez kogoś z władz – powiedział Skórka na temat wydarzeń z przed dwóch dni, kiedy to w Kijowie specjalne odziały milicji ukraińskiej Berkut zaatakowały pokojową demonstrację zwolenników Unii Europejskiej. Zarówno Lubina, jak i Skórka uznali, że na Ukrainie wciąż może dojść "do rozlewu krwi".

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy