Logopedzi w Hongkongu zatrzymani za „wywrotowe treści”. Powodem... książka dla dzieci

Artykuł
Hongkong zacieśnił kontrolę ideologiczną
Fot:Flickr/JooChau

Hongkońska policja bezpieczeństwa państwowego zatrzymała w czwartek pięciu członków związku zawodowego logopedów, podejrzanych o publikowanie „wywrotowych materiałów” dla dzieci w wieku 5-8 lat – informacje podały miejscowe media.

Te zatrzymania wpisują się w zaostrzoną kampanię, kierowaną przeciwko ruchowi demokratycznemu i głosom sprzeciwu w byłej brytyjskiej kolonii, która w 1997 roku została przekazana pod zwierzchnictwo komunistycznych władz Chińskiej Republice Ludowej.

- Zatrzymano pięć osób podejrzanych o „zmowę w celu wydania, rozpowszechniania, pokazywania lub powielania wywrotowych publikacji” z zamiarem „wywołania nienawiści, podżegania do użycia przemocy i łamania prawa przez członków społeczeństwa, szczególnie dzieci” - oświadczyła miejscowa policja.

Według portalu Hongkong Free Press zatrzymani są członkami związku zawodowego logopedów. Związek wydał serię ilustrowanych książek dla dzieci o „wiosce owiec”, w której zwolenników autonomii Hongkongu przedstawiono alegorycznie jako „owce otoczone przez wilki”.

Książki te miały pomóc rodzicom wytłumaczyć ich dzieciom w wieku 5-8 lat wydarzenia w Hongkongu w 2019 roku, gdy dochodziło tam do masowych protestów przeciwko zacieśnianiu kontroli rządu centralnego ChRL nad półautonomicznym miastem.

O czym opowiada ta książka i jak duża jest kontrola w Hongkongu?

W tych książkach, mieszkańcy wioski bronią się przed atakiem wilków i urządzają przeciwko nim strajk, a na koniec grupa owiec ucieka przed wilkami na łódce. To nawiązanie do 12 Hongkończyków oskarżonych o protesty i zatrzymanych podczas próby ucieczki motorówką na Tajwan.

Administracja Hongkongu zacieśniła w ostatnich miesiącach kontrolę ideologiczną nad mieszkańcami miasta. W szkołach, bibliotekach publicznych i mediach nasiliła się cenzura, działacze demokratyczni zostali wsadzeni do więzień, a od polityków i urzędników wymaga się patriotyzmu oraz lojalności wobec komunistycznych władz w Pekinie.
Według władz komunistycznych, dzieło Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy” jest promocją „niepodległości Hongkongu”.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy