Lista „państw nieprzyjaznych" Rosji. Putin podpisał dekret

Artykuł
Dekret wszedł w życie z chwilą jego opublikowania
Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KRE

Władimir Putin podpisał dekret, który ogranicza możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji. Listę „nieprzyjaznych" krajów ma określić rząd.

Treść dekretu opublikowana została w piątek wieczorem na stronie internetowej Kremla. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił następnie, że ograniczenia nie będą dotyczyć biznesu, a tylko przedstawicielstw dyplomatycznych.

Dokument wprowadza ograniczenie, łącznie z całkowitym zakazem w razie konieczności", zawierania przez przedstawicielstwa dyplomatyczne obcych państw podejmujących wobec Federacji Rosyjskiej działania nieprzyjazne" umów o pracę z obywatelami FR i rosyjskimi podmiotami prawnymi. Dekret zawiera też zalecenie, by rząd ustalił listę nieprzyjaznych obcych państw", których dotyczyć będą te postanowienia.

Dekret wszedł w życie z chwilą jego opublikowania. Tłem dla niego jest skandal dyplomatyczny pomiędzy Rosją i Czechami, które wydaliły 18 dyplomatów rosyjskich, na co Moskwa odpowiedziała zminimalizowaniem personelu ambasady czeskiej w Pradze. MSZ Rosji oświadczyło także, że nie zezwala na zatrudnianie obywateli Rosji przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Moskwie.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy