Liczenie kozic w Tatrach. Wspólna akcja polskich i słowackich przyrodników

Artykuł
Fot. pixabay.com/ jacky73490

O świcie w Tatrach rozpoczęło się liczenie kozic. Dwudniowa akcja prowadzona jest jednocześnie przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego odpowiednika tego parku. Stan populacji kozic poznamy w przyszłym tygodniu.

Na najbliższe dni w Tatrach zapowiadana jest słoneczna pogoda, co ma sprzyjać liczeniu kozic. Akcja jest przeprowadzana dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Poprzednie, wiosenne liczenie, było nieudana z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne: temperatura była dosyć wysoka, dlatego kozice chowały się w zacienionych szczelinach skalnych.

– Jesienna pogoda bywa bardziej stabilna, wieloletnie doświadczenia pokazują, że okres ten jest najodpowiedniejszy do liczenia populacji kozic, które nie chowają się przed upałem, a tegoroczny przychówek jest już dorosły. Ponadto, zbliżająca się ruja powoduje wzmożony ruch kozic, więc jest bardziej prawdopodobne, że wynik akcji będzie miarodajny – wyjaśnił Józef Hybler, zoolog z Lasów Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP).Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r.

Źródło: TVP Kraków/ PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy