„Laur Niepodległości” dla ministra Glińskiego. Sakiewicz: To historia międzywojennej „Gazety Polskiej”

Artykuł
Tomasz Sakiewicz przekazał ministrowi Glińskiemu album poświęcony historii „Gazety Polskiej”
Fot. Facebook/Tomasz Sakiewicz

Tomasz Sakiewicz wręczył dziś album „Laur Niepodległości” premierowi Piotrowi Glińskiemu. „To książka, która pozwala wsłuchać się w głosy tych wszystkich, którzy zaangażowani w życie narodu z całej duszy pragnęli, by spełniło się marzenie Stefana Żeromskiego o Polsce szklanych domów – poinformował red. Sakiewicz.

Ten album to historia naszych dziadków, rodziców, którzy pamiętali 20-lecie, pamiętali te postacie: Piłsudskiego, Eugeniusza Bodo czy Ordonkę – oni wszyscy pojawiają się w „Gazecie Polskiej” – mówił red. Sakiewicz. – Ta gazeta żyje na co dzień. Relacjonuje zarówno wielką politykę, zbliżającą się wojnę , a wcześniej odradzanie się II Rzeczypospolitej, ale też opisuje życie codzienne: ile kosztuje cukier, co grają w teatrach, kinach, kto z kim romansuje, jakie kryzysy ekonomiczne dotykają kraj – to wszystko ma odzwierciedlenie na łamach „Gazety Polskiej” – powiedział publicysta,

– Ta historia ma związek z moja ukochaną gazetą , którą kieruję od 16 lat, a stworzyłem 30 lat temu. Pierwszy album otrzymał wicepremier Gliński, minister kultury, który jest też też ministrem dziedzictwa narodowego. Przekazaliśmy mu najważniejszą część naszego dziedzictwa, jaką jest historia międzywojennej „Gazety Polskiej”. Chciałem, żeby to dzieło wielu lat pracy ludzi związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim, którzy pochylili się nad „Gazetą Polską” miało odpowiednią rangę – powiedział red. Sakiewicz.

Pierwszy numer „Gazety Polskiej” ukazał się w 1826 r. Jej współzałożycielami byli Maurycy Mochnacki, jeden z prekursorów polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego, oraz Ksawery Bronikowski działacz polityczny i publicysta, zwolennik polityki Hotelu Lambert.

„Gazeta Polska” dotrwała do Powstania Listopadowego, mimo prób wyeliminowania jej z rynku przez popleczników Rosji. Po powstaniu przez 30 lat musiała działać pod zmienioną nazwą. Do tradycji wróciła w 1861 r., kiedy redaktorem został Józef Ignacy Kraszewski. „Gazeta Polska” była wydawana do 1905 r.

Wznowiono ją w II Rzeczpospolitej, 30 października 1929 r. Stanowiła główny organ prasowy obozu piłsudczyków. Dziejom tego okresu pisma jest poświęcony album „Laur niepodległości".

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy