Przejdź do treści
Republika O godz. 17:30 gościem programu "Ewa Bugała Wszystko Jasne" będzie Przemysław Wipler, poseł Konfederacji
12:42 Wrocław: Po wypadku zablokowana autostrada A4 w stronę Zgorzelca
12:19 Zakopianka: W nocy z poniedziałku na wtorek oraz z wtorku na środę tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich na popularnej zakopiance będzie czasowo zamykany lub ruch będzie zwężany do jednego pasa w ramach prac serwisowych
11:45 Maroko: Już 37 ofiar śmiertelnych powodzi na zachodzie kraju
11:19 Badanie: niemal 70 proc. Polaków planuje ograniczyć wydatki świąteczne
11:07 Śląskie: Rozpoczął się proces ws. zabójstwa księdza z Kłobucka
10:59 Tatry: Po upadku na Kozim Wierchu turystka straciła przytomność. Skomplikowana akcja ratownicza
10:07 Wielkopolskie: Zarzuty dla prokuratora, który spowodował kolizję prowadząc po pijanemu
10:01 Francja: Luwr nie został otwarty o zwykłej porze, wkrótce decyzja w sprawie strajku
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

LOTOS Asfalt od lat tworzy ekologiczne produkty do budowy dróg

Źródło: Fot. materiały prasowe

Oszczędność energii, mniejszy hałas i ślad węglowy, neutralność dla środowiska wodnego i możliwość pełnego recyklingu – to tylko niektóre korzyści płynące ze stosowania nowatorskich asfaltów. Gdańska spółka LOTOS Asfalt od wielu lat wdraża ekologiczne produkty do budowy nawierzchni dróg. Obecnie, wspólnie z Politechniką Gdańską tworzy asfalt, który przyczyni się do ograniczenia smogu w miastach.

Redukcja zużycia energii i ograniczenie negatywnego oddziaływania produkcji na środowisko jest jednym z najbardziej aktualnych trendów technologicznych wpisujących się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu. Należąca do Grupy Kapitałowej LOTOS spółka LOTOS Asfalt – chcąc dbać o środowisko naturalne i politykę zrównoważonego rozwoju – od wielu lat produkuje, wdraża i promuje innowacyjne i ekologiczne produkty do budowy dróg. Jest w tej dziedzinie liderem na polskim rynku.

Wybór technologii asfaltowych oznacza wielowymiarowe korzyści – zarówno dla inwestora, jak i dla środowiska naturalnego. Oprócz oszczędności energii i redukcji śladu węglowego, są nimi możliwość ponownego wykorzystania w 100% materiału z recyklingu do budowy nawierzchni drogowych czy neutralność dla środowiska wodnego.

Asfalt z dodatkiem gumy z recyklingu opon

Już w 2013 roku LOTOS Asfalt jako pierwszy producent w Polsce opracował oraz uruchomił produkcję i sprzedaż asfaltu modyfikowanego z dodatkiem gumy z recyklingu opon samochodowych. Dzięki temu powstał produkt o podwyższonych właściwościach użytkowych i zwiększonej odporności na starzenie przeznaczony do budowy trwałych i cichych nawierzchni asfaltowych. Przyczynił się on nie tylko do ochrony środowiska przed nadmiernym hałasem, ale również do redukcji śladu węglowego. Ekologiczne zagospodarowanie starych opon jest globalnym problemem. W każdej autocysternie tego asfaltu udało się „utopić” 400 zużytych opon.

Niższy ślad węglowy

Kolejnym innowacyjnym produktem niezwykle przyjaznym dla środowiska jest wdrożony przez spółkę w 2014 roku asfalt do technologii „na ciepło” o nazwie WMA (Warm Mix Asfalt). To ekologiczny materiał wpisujący się w trend zrównoważonego rozwoju. Jedną z korzyści jest możliwość obniżenia temperatury produkcji i wbudowania nawierzchni nawet o 30 stopni Celsjusza. Efektem jest ograniczenie wpływu na środowisko, oszczędność energii i redukcja oparów przy wbudowaniu. Ślad węglowy jest niższy niż w przypadku tradycyjnych nawierzchni asfaltowych, a w porównaniu dróg z cementu nawet kilkukrotnie niższy.

Zmniejszenie temperatur produkcji i wbudowania wpływa też korzystnie na trwałość nawierzchni, ograniczając procesy jej starzenia i wydłużając jej żywotność. Nawierzchnia jest bardziej odporna na spękania termiczne i zmęczenie. Zmniejszają się więc koszty utrzymania drogi.

Długowieczne asfalty

Podwyższona trwałość i większa odporność na działanie czynników klimatycznych, a co za tym idzie oszczędność w utrzymaniu drogi, ograniczenie częstotliwości zabiegów utrzymaniowych i powiązanej z tym ingerencji w środowisko naturalne charakteryzują też inną grupę produktów wytwarzanych przez LOTOS Asfalt: asfalty wysokomodyfikowane MODBIT HiMA. Są one stosowane w Polsce z pozytywnym skutkiem od kilku lat. Lepiszcza te stosowane są się w nawierzchniach długowiecznych o trwałości przekraczającej 50 lat. Dzięki swoim ponadstandardowym właściwościom, pozwalają na optymalizację konstrukcji i obniżenie kosztów budowy. Trwałość nawierzchni modyfikowanej polimerami gwarantuje również oszczędności w nakładach na prace remontowo-utrzymaniowe i znaczną redukcję śladu węglowego.

Asfalt pomoże w ograniczeniu smogu

Mimo że w portfolio LOTOS Asfalt już dziś znajduje się wiele produktów przyjaznych środowisku, w firmie trwają prace nad opracowaniem nowych materiałów pozwalających na poprawę jakości życia i zdrowia każdego z nas. Wspólnie z Politechniką Gdańską spółka tworzy nowy ekologiczny produkt asfaltowy oparty o technologię fotokalizatorów hybrydowych. Pozwoli on na redukcję zanieczyszczeń powietrza w rejonie pasa drogowego. Nowe lepiszcze w istotny sposób przyczyni się do ograniczenia smogu w miastach.

LOTOS Asfalt stawia na rozwój innowacyjnych technologii umożliwiających produkcję nowatorskich asfaltów – bardzo trwałych i przyjaznych dla środowiska, dlatego w najbliższej przyszłości można spodziewać się kolejnych ekologicznych produktów. Spółka stale poszerza zakres swojej oferty, dlatego oprócz działalności produkcyjnej prowadzonej w Gdańsku, wykorzystuje potencjał zakładów produkcyjnych w Jaśle oraz Czechowicach-Dziedzicach.

Usunięto obraz.

materiały prasowe

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Siemoniak reaguje na publikację "GW". W sieci przewija się: DO DYMISJI!

To największa sektorówka w historii Europy. Kibice FC Twente pobili rekord

Kolejne ataki dronami. Ukraińcy ostrzelali Moskwę. Rosjanie Kijów

DOŚĆ tej walki o fotel! Sasin OSTRO do Morawieckiego! ‘Czy on musi być premierem?'

Tusk zaczął tydzień od... wpisu atakującego prezydenta Nawrockiego

Mental Tuska: tylko Bruksela, Berlin i Paryż! Polska się nie liczy?

Żurek znów czegoś szukał w KRS. Wyprostowała go Pawełczyk-Woicka

Polscy hokeiści najlepsi w Budapeszcie. Komplet punktów i triumf w Europejskim Pucharze Narodów

Czechy: prawica obejmuje formalnie władzę. Premierem Babisz

Salon III RP krytykuje Żurka. Tłumaczenie? "Filmik jest robiony z przymrużeniem oka"

Przez Tuska Polacy tracą zaufanie do służb! Groźne konsekwencje dla państwa

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tomasz Sakiewicz z ostrymi pytaniami do Tuska! "Może zwoła pan tajne posiedzenie Sejmu"

Echo publikacji "Wyborczej". Dobrzyński wystawił się na ostrzał internautów!

Fani oburzeni wynikiem Eurowizji Junior: „To niesprawiedliwe!” – mówi nauczycielka śpiewu

Po 10 latach ukrywania się zatrzymano podejrzanego o zabójstwo w Mosinie!

Najnowsze

SPRAWDŹ TO!

Siemoniak reaguje na publikację "GW". W sieci przewija się: DO DYMISJI!

Tusk zaczął tydzień od... wpisu atakującego prezydenta Nawrockiego

Mental Tuska: tylko Bruksela, Berlin i Paryż! Polska się nie liczy?

Żurek znów czegoś szukał w KRS. Wyprostowała go Pawełczyk-Woicka

Polscy hokeiści najlepsi w Budapeszcie. Komplet punktów i triumf w Europejskim Pucharze Narodów

To największa sektorówka w historii Europy. Kibice FC Twente pobili rekord

Kolejne ataki dronami. Ukraińcy ostrzelali Moskwę. Rosjanie Kijów

DOŚĆ tej walki o fotel! Sasin OSTRO do Morawieckiego! ‘Czy on musi być premierem?'