Kwieciński w Republice: inflacja będzie spadać szybciej niż przewidujemy

Artykuł
Telewizja Republika

Przewidywania ekonomistów, zarówno polskich jak i unijnych mówią, że inflacja w Polsce powinna przekroczyć 12%. Warto pamiętać, że w krajach bałtyckich ona dochodzi do 20%, w takich państwach jak Rumunia jest jeszcze wyższa – mówił na antenie Telewizji Republika wiceprezes banku Pekao S.A. Jerzy Kwieciński.

Jak przekonywał, inflacja zacznie spadać szybciej niż obecnie się przewiduje. – Będziemy mieli dodatkowe dopalacze w postaci funduszy z Unii Europejskiej – przypomniał. – Wydaje mi się, że ten rok skończymy na plusie. Pierwsze dwa kwartały są dobre, następne będą słabsze. Prognozy gospodarcze mówią, że wzrost gospodarczy będzie mieścił się w granicach 3,5-4%. 

Przypomniał, że do 2015 r. ten wzrost oscylował w okolicach 3%. – W przyszłym roku pewnie będzie gorzej, ale myślę, że zostaniemy na plusie – dodał. – Jesteśmy zaskakiwani różnymi zdarzeniami: pandemią, kryzysem gospodarczym, teraz mamy wojnę. Mamy bardzo silny szok, natomiast wychodzenie z niego będzie szybsze niż prognozujemy. 

Odniósł się też do kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję. – Warto pamiętać, że Putin też na tych surowcach zarabia – przypomniał. – Jeśli one nie są przesyłane do Europy to Rosja nie dostaje pieniędzy. A sprzedaż surowców to najważniejsze źródło dochodów dla budżetu rosyjskiego. 

Jak dodał, Władimir Putin postraszył Zachód zamykaniem Nord Stream 1, ale rurociąg na pewno będzie odblokowany. – Wiadomo, że jak Nord Stram jest zablokowany, to Rosja traci – przypomniał. – Jednak dzięki temu szantażowi Unia Europejska widzi, że Rosja jest absolutnie nieodpowiedzialna.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy