Kwaśniewski: Już wiem, że PO nie jest jedyną receptą

Artykuł
Wikipedia/ www.prezydent.pl/Wikimedia Commons

Kalisz i Piskorski, Kutz i Hartman, Kwiatkowski, Szczuka, oraz, osławiona znieważeniem papieża Franciszka, Ewa Wójciak – to na nich w wyścigu do Brukseli postawili Kwaśniewski i Palikot.

Janusz Palikot zaprezentował liderów list Europy Plus Twój Ruch w najbliższych eurowyborach. Liderem koalicji na liście w Warszawie został Ryszard Kalisz, "jedynką" na Mazowszu został szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński. 

Na Śląsku liderem listy jest reżyser Kazimierz Kutz, w Wielkopolsce – europoseł i wiceszef Twojego Ruchu  Marek Siwiec, w Małopolsce – bioetyk, publicysta Jan Hartman. Działaczka Kongresu Kobiet, feministka Kazimiera Szczuka otwiera listę koalicji w Bydgoszczy, a Barbara Nowacka – córka posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem – w Lublinie.

Pierwsze miejsce na liście na Dolnym Śląsku przypadło Robertowi Kwiatkowskiemu, b. prezesowi TVP. W Zachodniopomorskiem  „jedynką” będzie szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski. Pierwsze miejsce na liście w woj. pomorskim jest b. przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias. Łódzką listę otwiera dyrektor poznańskiego Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak, liderką na Podkarpaciu jest szefowa tamtejszych struktur Twojego Ruchu, sześciokrotna mistrzyni świata w karate Marta Niewczas. Prof. Uniwersytetu w Białymstoku Małgorzata Kowalska została liderem listy w okręgu województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Według nieoficjalnych informacji, Nowicka wystartuje jako dwójka z Warszawy.

Palikot podkreślił, że po raz pierwszy na listach wyborczych "jest parytet, suwak" (suwak - naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn na listach wyborczych).

Koalicję Europa Plus Twój Ruch tworzą Twój Ruch, Partia Demokratyczna, Stronnictwo Demokratyczne, Dom Wszystkich Polska, Stowarzyszenie Wolne Konopie i Polska Partia Pracy. Do koalicji dołączyło także Stowarzyszenie Wandy Nowickiej Równość i Nowoczesność.

15 lutego koalicja ma zaprezentować program na wybory do PE.

Europa Plus Twój Ruch jest odpowiedzią na groźbę ucieczki z Europy, którą mogą zafundować środowiska prawicowe – powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas sobotniej prezentacji liderów list tej koalicji w wyborach do PE.

Dzisiaj już wiem, że Platforma Obywatelska nie jest jedyną receptą na zatrzymanie środowisk prawicowych, które dążą do władzy – mówił Kwaśniewski, przewodniczący komitetu honorowego koalicji Europa Plus Twój Ruch.

Jak przekonywał były prezydent, na Europie Plus Twój Ruch i na wyborcach ciąży ogromna odpowiedzialność podczas najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego: – W tym najczarniejszym śnie (...) w kraju, który ma tak wiele szans, który jest jednym z tych narodów, który ma pozytywne, energiczne myślenie o przyszłości Europy, możemy stać się krajem rządzonym przez eurosceptyków, ludzi, którzy Europy nie rozumieją, nie znają, boją się jej i będą nas prowadzić na marginesy europejskie (...). Europa Plus Twój Ruch jest odpowiedzią na tę groźbę ucieczki z Europy, która mogą nam zafundować środowiska prawicowe – mówił Kwaśniewski.

Wcześniej przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot przekonywał, że 25 latach od rozpoczęcia przemian demokratycznych w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. Według niego, Polska potrzebuje więcej Europy.

Więcej Europy to oczywiście więcej Europy bezpiecznej, Europy socjalnej. To także więcej możliwości działania dla małego i średniego biznesu, ale (...) najgłębszym, najbardziej podstawowym sensem tego słowa, trywialnym, banalnym, które łatwo oskarżyć o populizm, a jednak naprawdę prawdziwym, na serio, to (żeby) więcej zarabiać – powiedział lider Twojego Ruchu.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy