Przejdź do treści
22:32 Prezydent Karol Nawrocki: akceptacja dla umowy z krajami Mercosur to katastrofa; panie premierze, trzeba budować mniejszość blokującą, a nie gadać
22:09 Holandia: samochód wjechał w tłum podczas parady świateł w Nunspeet; dziewięcioro rannych
20:53 Warszawa: trudnienia w kursowaniu WKD z powodu kolizji dwóch pociągów na stacji Warszawa Śródmieście
20:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: wojska rosyjskie porwały 52 cywilów i wzięły do niewoli 13 żołnierzy we wsi Hrabowske w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Wśród uprowadzonych są dzieci
19:48 Finlandia: wiek rezerwistów podniesiony do 65. roku życia
18:45 IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi, które obejmą województwo świętokrzyskie i śląskie oraz część woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego
18:31 PKP Cargo: Agnieszka Wasilewska-Semail odwołana z funkcji prezesa spółki
17:38 Watykan: premier Włoch Giorgia Meloni odwiedziła Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie w Rzymie, gdzie powstało muzeum św. Jana Pawła II
16:26 Muzyka: zmarł piosenkarz Chris Rea, autor utworu "Driving Home For Christmas"
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wybrali ulubiony utwór rozpoczynający okres Bożego Narodzenia

Źródło: świąteczne hity - youtube.com/screenshot

"Last Christmas" zespołu Wham! zostało wybrane ulubionym utworem Brytyjczyków, który najbardziej kojarzy się z początkiem świątecznego okresu.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Royal Philharmonic Orchestra (RPO) wśród 2000 dorosłych, aż 40% respondentów wskazało przebój duetu George’a Michaela i Andrew Ridgeleya z lat 80. jako swój ulubiony utwór na rozpoczęcie bożonarodzeniowego czasu.

Na drugim miejscu uplasował się kultowy utwór "Fairytale Of New York" zespołu The Pogues oraz świąteczna klasyka "I Wish It Could Be Christmas Everyday" Wizzarda, które zdobyły po 36% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się amerykański hit Mariah Carey "All I Want for Christmas Is You". Czwarte miejsce ex aequo zajęły kolęda "Silent Night", utwór "It’s Beginning To Look a Lot Like Christmas" Michaela Bublé oraz świąteczny hymn "Do They Know It’s Christmas?" grupy Band Aid.

Piątą pozycję w zestawieniu zajął klasyczny utwór "White Christmas" Binga Crosby’ego.

W zestawieniu znalazły się również: "The Nutcracker Suite" Piotra Czajkowskiego, "Merry Christmas Everyone" Shakin’ Stevensa, "Happy Xmas (War Is Over)" Johna i Yoko z Plastic Ono Band, a także kolędy: "Away In A Manger", "Once In Royal David’s City", "O Holy Night" oraz "O Come, All Ye Faithful".

Huw Davies, zastępca dyrektora generalnego RPO, podkreślił, że grudzień od dekad jest czasem, kiedy artyści rockowi i popowi walczą o prestiżowe pierwsze miejsce na świątecznych listach przebojów.

"Nasza ankieta przypomina, jak ponadczasowe są hymny, muzyka religijna i chóralna, które mają szczególne miejsce w sercach wielu osób. Badania wskazują, że aż 83% dorosłych Brytyjczyków deklaruje, że w grudniu słucha muzyki chóralnej lub klasycznej, a dla wielu z nich to jedyny moment w roku, kiedy po nią sięgają" – powiedział Davies.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku "Last Christmas" po raz pierwszy zdobyło tytuł świątecznego numeru jeden – aż 39 lat po swojej premierze w 1984 roku. Wówczas utwór został pokonany przez charytatywny hit "Do They Know It’s Christmas?" grupy Band Aid.

Top 10 świątecznych utworów według ankiety RPO:

  1. Last Christmas – Wham!
  2. Fairytale of New York – The Pogues feat. Kirsty MacColl i I Wish It Could Be Christmas Everyday – Wizzard
  3. All I Want for Christmas Is You – Mariah Carey
  4. Silent Night, It’s Beginning To Look a Lot Like Christmas – Michael Bublé i Do They Know It’s Christmas – Band Aid
  5. White Christmas – Bing Crosby
  6. Once in Royal David’s City
  7. Merry Christmas Everyone – Shakin’ Stevens
  8. O Holy Night
  9. O Come, All Ye Faithful, Happy Xmas (War Is Over) – John i Yoko z Plastic Ono Band oraz Away In A Manger
  10. The Nutcracker Suite – Piotr Czajkowski
  1.  

Świąteczna muzyka niezmiennie wprowadza w magiczny nastrój, przypominając o ponadczasowych wartościach, które łączą pokolenia w tym wyjątkowym okresie roku.

Źródło: Republika/

Wiadomości

Karol Nawrocki

Kolejny świetny sondaż dla Karola Nawrockiego. Na nic się zdały hejterskie ataki

Szokujący sondaż. Ugrupowanie Brauna rośnie kosztem Konfederacji

"To jest groteska, to jest żenujące". Stefaniuk o mailu do prześladowanej urzędniczki

Zatrzymania ws. hejtu po śmierci 11-latki z Jeleniej Góry

Nawrocki: Panie Premierze, trzeba budować mniejszość blokującą ws. Mercosur, a nie gadać

Ziobro: mamy do czynienia z pełzającym zamachem na polskie sądownictwo

Poseł odniosła obrażenia w trakcie obrony TVP. Prokuratura nie widzi problemu

Ostrzeżenie IMGW przed opadami marznącymi w ośmiu województwach

Marianna Schreiber zaczyna nowe studia!

Zderzenie dwóch pociągów na WKD Warszawa Śródmieście. Ranni trafili do szpitala

Stare plastikowe butelki można wykorzystać do produkcji leków na raka!

"W te święta samodzielna deportacja to najlepszy prezent". Trump ma "prezent" dla nielegalnych migrantów

Romanowski: Żurek i cała szajka Tuska dostali dwa potężne ciosy

Morawiecki o tym, że rząd Tuska nie blokuje Mercosuru. To jest kapitulacja kosztem polskiej wsi

[PILNE] Wypadek w KWK „Pniówek”. Nie ma kontaktu z dwoma górnikami

Najnowsze

Karol Nawrocki

Kolejny świetny sondaż dla Karola Nawrockiego. Na nic się zdały hejterskie ataki

Karol Nawrocki

Nawrocki: Panie Premierze, trzeba budować mniejszość blokującą ws. Mercosur, a nie gadać

Ziobro: mamy do czynienia z pełzającym zamachem na polskie sądownictwo

Poseł odniosła obrażenia w trakcie obrony TVP. Prokuratura nie widzi problemu

Ostrzeżenie IMGW przed opadami marznącymi w ośmiu województwach

Szokujący sondaż. Ugrupowanie Brauna rośnie kosztem Konfederacji

"To jest groteska, to jest żenujące". Stefaniuk o mailu do prześladowanej urzędniczki

Zatrzymania ws. hejtu po śmierci 11-latki z Jeleniej Góry