Przejdź do treści
21:40 W sobotę 19 lipca w całej Polsce odbędą się demonstracje antyimigracyjne - organizatorem są politycy Konfederacji
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niezwykła wystawa w Pałacu w Nieborowie

Źródło: Zdjęcie: UM Województwa Łódzkiego

Jakie suknie nosiła Królowa Barbara Radziwiłłówna? Jaką biżuterię zakładała, gdy kroczyła po królewskich komnatach i dworskich salonach? Odpowiedzi na te pytania kryją się w niezwykłej wystawie, którą można zobaczyć w Pałacu w Nieborowie. „Barbara, królowa z klejnotów” to fascynująca podróż przez świat barokowego przepychu, miłości, władzy i tajemnic.

W historycznych wnętrzach pałacu lśnią repliki królewskich sukni, odtworzonych z niezwykłą dbałością o szczegóły. Jedna z nich powstaje przez trzy lata – ręcznie tkana i szyta, jak średniowieczny gobelin. To właśnie ta suknia staje się początkiem całej opowieści o królowej Barbarze.

– To kluczowa suknia – podkreśla Monika Antczak, kuratorka Muzeum w Nieborowie i Arkadii. – Jej rekonstrukcja oparta jest na archiwalnych dokumentach: rachunkach, zapiskach, listach królewskiego krawca Francesco, który sprowadzał tkaniny z Włoch.

Każda z prezentowanych sukni opowiada inną historię – o uczuciach, dworskich intrygach, tęsknocie i sile kobiety, która mimo sprzeciwu dworu i królewskiej matki została królową Polski. Sukniom towarzyszą wiernie odtworzone klejnoty i perły, które zdobiły Barbarę w czasach jej świetności.

Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem – codziennie odwiedzają ją dziesiątki gości, zafascynowanych postacią Barbary i bogactwem ekspozycji.

– To naprawdę piękna wystawa. Zrobiona z ogromnym wyczuciem i smakiem. Warto tu przyjechać i to zobaczyć na własne oczy – mówi pan Ryszard Wolanin z Nadarzyna, jeden z odwiedzających.

Na wystawie znajduje się również replika korony z filmu „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” (1982) oraz oryginalna suknia filmowa noszona przez młodą Annę Dymną – aktorkę, która w tym filmie zagrała rolę życia.

Suknie są piękne, ale zupełnie niepraktyczne – zauważa pani Larysa Wolanin z Nadarzyna. – Patrząc na materiał, z którego zostały wykonane i te wszystkie zdobienia na pewno są ciężkie, niewygodne, krępują ruchy. Do tego tony biżuterii pięknej, ale tez ciężkiej, no na pewno nie było to wygodne.  Dziś kobiety ubierają się zupełnie inaczej – stawiamy na wygodę, nie na pokaz. Ale trzeba przyznać, że robią wrażenie.

Ekspozycja zajmuje dwie sale na parterze pałacu – tam, gdzie promienie słońca przecinają wysokie okna, a barokowe ściany przywołują echa przeszłości. To przestrzeń pełna światła, emocji i kunsztu, która przenosi odwiedzających wprost do XVI wieku.

Jednym z najważniejszych elementów wystawy jest replika insygniów grobowych królowej Barbary, odkrytych w grudniu 2024 roku w Wilnie. Zaginione w czasie wojny, przez dekady pozostawały ukryte, by dziś na nowo rozbudzić wyobraźnię historyków i miłośników tajemnic.

Wśród eksponatów znajduje się także unikatowy portret Barbary Radziwiłłówny, prezentowany po raz pierwszy. Pochodzący z prywatnej kolekcji obraz powstaje prawdopodobnie z inicjatywy samego Zygmunta Augusta i datowany jest na połowę XVI wieku – to być może najwierniejsze wyobrażenie królowej, jakie zachowało się do naszych czasów.

„Barbara, królowa z klejnotów” nie jest zwykłą wystawą – to zmysłowa opowieść utkanych z jedwabiu emocji, blasku pereł i królewskich dramatów. To spotkanie z kobietą, która na zawsze zapisała się w historii Polski. Wystawę można oglądać do 30 listopada 2025 roku.

Źródło: Republika, UM Województwa Łódzkiego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najnowsze

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy