Zabrze: odsłonięto mural z wizerunkiem Korfantego. Namalowano go farbą pochłaniającą smog [WIDEO]
Na ścianie jednej z kamienic w Zabrzu powstał mural z wizerunkiem Wojciecha Korfantego, działacza narodowego i przywódcy powstańczego, zaliczanego do jednego ojców polskiej niepodległości. Malowidło zostało wykonane przy użyciu farby pochłaniającej zanieczyszczenia z powietrza.
Mural ma powierzchnię 126 m kw. Postać słynnego śląskiego polityka została uwieczniona na ścianie kamienicy przy ul. Bolesława Wallek-Walewskiego w centrum Zabrza.
Do przygotowania malowidła wykorzystana została farba, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. 1 m kw. pokryty tego rodzaju farbą redukuje 0,44 g tlenków azotu, nieco więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo. Farba również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce.
„Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury" - powiedział Wojciech Ignacok prezes Tauron Polska Energia, dzięki której powstał mural.
Wykonawcą malowidła jest Grupa RW działająca w ramach projektu EcoEvolution.org. „Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów” – wskazał Paweł Lisowski, autor z EcoEvolution.org.
Superściana o supermocach z wizerunkiem superbohatera
Upamiętnienie Korfantego to jedno z działań zainicjowanych przez Tauron z okazji ubiegłorocznego Święta Niepodległości. „Dzięki muralowi Zabrze zyskało superścianę o supermocach z wizerunkiem superbohatera” – podsumował prezes.
Zmarły w 1939 r. Wojciech Korfanty był czołowym działaczem niepodległościowym Górnego Śląska. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. W II RP był związany z Chrześcijańską Demokracją. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska. W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej. Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze
Oburzenie po niemieckiej aukcji. Dokumenty polskich ofiar niemieckich zbrodniarzy wystawione na sprzedaż
Polska pod rządami Tuska coraz bardziej przypomina PRL
Echa skandalicznej wypowiedzi ambasadora Niemiec. Posypały się odpowiedzi
Bułgaria uderza w rosyjski kapitał. Rafineria Łukoilu pod kontrolą państwa