Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
22:30 USA: prezydent Donald Trump powiedział po ataku rakietowym Iranu na Izrael, że siły zbrojne USA są w stanie gotowości, a on sam nie jest zadowolony z takiego obrotu zdarzeń i chce, by strony konfliktu wróciły do negocjacji
22:09 Bliski Wschód: Izrael jest ostrzeliwany irańskimi rakietami, po raz pierwszy od zawarcia rozejmu
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Poznań zaprasza na spotkanie z posłem Januszem Kowalskim i konstytucjonalistą dr. Oskarem KIDĄ. 8 czerwca, godz. 18:00. Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Elbląg i poseł Teresa Wilk zapraszają na spotkanie z legendą Solidarności Adamem Borowskim. 9 czerwca, godz. 17:00, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego filia w Elblągu, ul. Stoczniowa 10
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem. 10 czerwca, godz. 18:00, aula w domu katechetycznym, ul. Mikołaja Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenia Informujemy, że powstał 565. Klub „Gazety Polskiej” w Hajnówce (woj. podlaskie)
Wydarzenia Informujemy, że reaktywował się Klub "Gazety Polskiej" Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” Ciechanów zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 17.00, ul. Mickiewicza 1, Ciechanów, Sala NSZZ Solidarność
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 19.00, ul. Witosa 1, Chorzele, Strażnica OSP
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem

„Nasza Stasia”. Internauci żegnają i dziękują Stanisławie Celińskiej

Źródło: Telewizja Republika

We wtorkowe popołudnie zmarła Stanisława Celińska, jedna z najbardziej cenionych, charakterystycznych i lubianych polskich aktorek i pieśniarek. Informację przekazał jej menadżer Maciej Muraszko. Aktorka niedawno ukończyła 79 lat. Internauci od popołudnia wyrażają swój żal z powodu odejścia artystki.

Odeszła postać wybitna

Fenomen Stanisławy Celińskiej polega na czymś więcej niż tylko powszechnym podziwie dla jej precyzyjnego warsztatu, oryginalnej interpretacji czy naturalnej muzyczności. To, że mamy do czynienia z aktorką wybitną, obdarzoną intuicją, rzetelną w swoich poszukiwaniach, odważną i oddaną pracy, to oczywiste. Jest ona jednak kimś więcej niż tylko aktorką wyśmienitą - jest przede wszystkim kobietą, której się ufa, jest kimś bliskim, u której chętnie w trudnej sytuacji szukałoby się rady i pomocy - napisał o niej kilka lat temu przewodniczący polskiej sekcji AICT dr Tomasz Miłkowski, po przyznaniu aktorce nagrody im. Ireny Solskiej.

 

Dorobek

Stanisława Celińska zagrała w takich produkcjach, jak: „Krajobraz po bitwie”, „Nie ma róży bez ognia”, „Panny z Wilka”, „Korczak”, „Katyń”. Zagrała też w serialach, głównie komediowych: „Alternatywy 4”, „Zmiennicy” czy „Mamuśki”.

Celińska rozwijała też karierę wokalną. W ostatnich kilkunastu latach nagrała kilka krążków, które trafiły na szczyty rankingów sprzedaży płyt, m.in. „Atramentową”, „Malinową” czy „Jesienną”. 

 

Żegnają politycy, dziennikarze, artyści

Po ogłoszeniu informacji o śmierci artystki, na profilach społecznościowych pojawiło się mnóstwo wpisów, które wyrażają żal z powodu odejścia Celińskiej.

Trzy lata temu w Opolu miałam zaszczyt być na obiedzie z Panią Stanisławą Celińską i przegadać ponad dwie godziny, prywatnie. Już wcześniej wiedziałam, że jest nie tylko świetną aktorką, pięknie śpiewa, ale też mądrym, dobrym człowiekiem. Nie tylko się nie rozczarowałam, ale wręcz odwrotnie. Takiej mądrości połączonej z dobrem, dystansu i ciepła dziś brakuje. Myślę, że odwagą w mówieniu o swoich doświadczeniach Pani Stanisława pomogła wielu ludziom. Wielka strata i szkoda :( RIPnapisała dziennikarka, Dominika Cosic.

Stanisława Celińska była aktorką wybitną i wszechstronną. Role, w które się wcielała były niezwykłe, czyniły filmy,seriale i sztuki ponadczasowymi. Była jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury,która bez niej będzie uboższa. Wielka strata. Wyrazy współczucia dla Bliskich tymi słowami artystkę pożegnała marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Stanisławę Celińską wspomnieli również minister kultury Marta Cienkowska i jeden z jej poprzednicy: prof. Piotr Gliński i Bogdan Zdrojewski.

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęłam wiadomość o odejściu Stanisławy Celińskiej. Wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, uwielbianej przez pokolenia pieśniarki, artystki o niezwykłej charyzmie, prawdzie i wielkim sercuczytamy na profilu minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Smutna wiadomość: odeszła Stanisława Celińska, wielka artystka, niezapomniana młodziutka dziewczyna z "Krajobrazu po bitwie". Pięknie, wzruszająco śpiewała. R.I.P.wspomniał prof. Gliński.

Odeszła Stanisława Celińska – artystka wyjątkowa, ale przede wszystkim człowiek pełen wrażliwości, ciepła i prawdy. 

Nie bała się żadnych artystycznych wyzwań. Miała wybitne role w filmach, teatrze, serialach, śpiewała i to wszystko, zawsze były ważne przekazy. 

To, co ceniłem najbardziej to Jej wrażliwość i samo rzemiosło. Nie brakowało Jej ani empatii, ani ciekawości drugiego człowieka. Jej role bardzo często były niezwykle odważne, czasami lekkie, ale zawsze przekonujące. Żal wielki czytamy we wpisie Bogdana Zdrojewskiego.

Aktorkę wspomniały również wiceszefowe resortu kultury: aktualna i była.

Odeszła Stanisława Celińska — artystka, która uczyła, że największa siła sceny tkwi w prawdzie. Niezapomniane role, poruszające interpretacje i obecność, która zostanie z nami na zawsze. Polska kultura straciła głos wyjątkowy. Cześć Jej pamięci napisała Bożena Żelazowska.

Nina – Krajobraz po bitwie, Hela - Zaklęte rewiry, Agnieszka Niechcic – Noce i dnie, 

Zosia – Panny z Wilka, Hrabianka – Klucznik i wiele innych wspaniałych ról. Dzisiaj odeszła wybitna aktorka - Stanisława Celińska. Na zawsze w pamięci napisała Magdalena Gawin.

Stanisława Celińska nie żyje. Z tak świetnie śpiewających aktorek została jeszcze Krystyna Tkacz. Jandy nie liczę bo jak mawiał Sasza Bardini ona jest kwintesencją piosenki aktorskiej - gra, że śpiewataki wpis zamieścił na platformie X Cezary Gmyz, dziennikarz Republiki.

Dziś takich aktorów jak Stanisława Celińska już nie mastwierdził Cezary Krysztopa z portalu Tysol.

Olbrzymia strata 

Odeszła wspaniała artystka Stanisława Celińska. 

Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie - pożegnał aktorkę Oskar Szafarowicz

Pani Stanisława Celińska....nie żyje. Trudno, bardzo trudno mi w to uwierzyć. 

Moja Żona, Joanna (#Asi) ma rację. Mieliśmy bardzo dużo szczęścia, że w ostatnich tygodniach mogliśmy nie tylko na żywo usłyszeć, jak ta Dama polskiej sceny pięknie śpiewa. Mogliśmy też na chwilę wejść w jej pełen ciepła i dobra świat, w którym tak niewiele trzeba by doświadczyć piękna. 

Jak sama śpiewała; "Panie mój wszystko mam niczego nie brak mi Dałeś talent i moc spełniłeś moje sny Proszę pozwól zachować to co mam Niech złe moce już nie zagrożą nam"

  Droga Pani Stasiu, WSZYSTKO JUŻ MASZ Odpoczywaj w Pokoju - napisał prof. Błażej Kmieciak i dołączył film prezentujący fragment jednego z ostatnich występów aktorki.

Nie żyje Stasia Celińska. Wspaniała, wielka artystka kina, teatru, teatru telewizji, piosenki. Niezapomniana Zosia z "Panien z Wilka". Niedawno do nich wróciłam i Stasia zachwyciła mnie na nowo.  

Kiedyś w wywiadzie dla Więzi powiedziała:  

"Na nowej płycie śpiewam, że nie będę żałowała ani kariery, ani sławy, że „nic nie wywoła mojego smutku, prócz tej stokrotki w moim ogródku”. Najbardziej chyba będzie mi brak dotyku. Choć może, gdy wyruszymy w tę „niebieską podróż”, przekroczymy fizyczność? Będziemy ponad to? " Stasiu, brak będzie Ciebie tu - napisała na Facebooku aktorka Maja Komorowska.