Przejdź do treści
22:32 Prezydent Karol Nawrocki: akceptacja dla umowy z krajami Mercosur to katastrofa; panie premierze, trzeba budować mniejszość blokującą, a nie gadać
22:09 Holandia: samochód wjechał w tłum podczas parady świateł w Nunspeet; dziewięcioro rannych
20:53 Warszawa: trudnienia w kursowaniu WKD z powodu kolizji dwóch pociągów na stacji Warszawa Śródmieście
20:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: wojska rosyjskie porwały 52 cywilów i wzięły do niewoli 13 żołnierzy we wsi Hrabowske w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Wśród uprowadzonych są dzieci
19:48 Finlandia: wiek rezerwistów podniesiony do 65. roku życia
18:45 IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi, które obejmą województwo świętokrzyskie i śląskie oraz część woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego
18:31 PKP Cargo: Agnieszka Wasilewska-Semail odwołana z funkcji prezesa spółki
17:38 Watykan: premier Włoch Giorgia Meloni odwiedziła Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie w Rzymie, gdzie powstało muzeum św. Jana Pawła II
16:26 Muzyka: zmarł piosenkarz Chris Rea, autor utworu "Driving Home For Christmas"
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Papież z przesłaniem do wszystkich ludzi słowa

Źródło: Franciszek - x.com/@Pontifex

Papież Franciszek, przebywający od ponad miesiąca w szpitalu, w liście do włoskiego dziennika "Corriere della Sera" napisał, że trzeba "rozbroić słowa, by rozbroić umysły i rozbroić Ziemię". W liście adresowanym do redaktora naczelnego gazety, Luciano Fontany, papież wyznał, że choroba czyni świadomym tego, co trwa i co mija.

Redakcja wyjaśniła, że redaktor naczelny "Corriere della Sera" wysłał papieżowi do Polikliniki Gemelli życzenia powrotu do zdrowia i zapytał go, czy chciałby wypowiedzieć się w tak poważnym momencie dla wspólnoty międzynarodowej i dla narodów cierpiących z powodu wojny.

W liście z datą 14 marca, opublikowanym na stronie internetowej gazety w nocy z poniedziałku na wtorek, Franciszek napisał zwracając się do Luciano Fontany: "Pragnę podziękować za słowa bliskości, jakie zechciał Pan skierować w tym momencie choroby, w którym, jak miałem już sposobność stwierdzić, wojna wydaje się jeszcze bardziej absurdalna".

"Ludzka kruchość ma możliwość uczynić nas bardziej świadomymi wobec tego, co trwa i co mija, co sprawia, że się żyje i co zabija. Może dlatego mamy tak często skłonność negować ograniczenia i unikać osób kruchych i zranionych; ma ona też siłę, by zakwestionować kierunek, który wybraliśmy jako jednostki i jako wspólnota" - stwierdził papież.

Następnie dodał: "Chciałbym zachęcić Pana i wszystkich, którzy poświęcają pracę i inteligencję, by informować poprzez narzędzia komunikacji, jakie łączą teraz nasz świat w realnym czasie: odczuwajcie znaczenie słów. To nie są nigdy tylko słowa; to fakty, które budują ludzkie środowiska. Mogą łączyć albo dzielić, służyć prawdzie lub ją wykorzystywać".

"Musimy rozbroić słowa, by rozbroić umysły i rozbroić Ziemię. Jest wielka potrzeba refleksji, opanowania, poczucia złożoności" - uważa Franciszek.

"Podczas gdy wojna tylko niszczy wspólnotę i środowisko nie oferując rozwiązania konfliktów, dyplomacja i organizacje międzynarodowe potrzebują nowej limfy i wiarygodności. Ponadto religie mogą dotrzeć do duchowości narodów, aby rozpalić na nowo pragnienie braterstwa i sprawiedliwości, nadziei na pokój" - zaznaczył.

Na zakończenie papież podkreśli: 

"To wszystko wymaga zaangażowania, pracy, ciszy, słów. Czujmy się zjednoczeni w tym wysiłku, aby łaska z niebios nie przestała nas inspirować".

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Karol Nawrocki

Kolejny świetny sondaż dla Karola Nawrockiego. Na nic się zdały hejterskie ataki

Szokujący sondaż. Ugrupowanie Brauna rośnie kosztem Konfederacji

"To jest groteska, to jest żenujące". Stefaniuk o mailu do prześladowanej urzędniczki

Zatrzymania ws. hejtu po śmierci 11-latki z Jeleniej Góry

Nawrocki: Panie Premierze, trzeba budować mniejszość blokującą ws. Mercosur, a nie gadać

Ziobro: mamy do czynienia z pełzającym zamachem na polskie sądownictwo

Poseł odniosła obrażenia w trakcie obrony TVP. Prokuratura nie widzi problemu

Ostrzeżenie IMGW przed opadami marznącymi w ośmiu województwach

Marianna Schreiber zaczyna nowe studia!

Zderzenie dwóch pociągów na WKD Warszawa Śródmieście. Ranni trafili do szpitala

Stare plastikowe butelki można wykorzystać do produkcji leków na raka!

"W te święta samodzielna deportacja to najlepszy prezent". Trump ma "prezent" dla nielegalnych migrantów

Romanowski: Żurek i cała szajka Tuska dostali dwa potężne ciosy

Morawiecki o tym, że rząd Tuska nie blokuje Mercosuru. To jest kapitulacja kosztem polskiej wsi

[PILNE] Wypadek w KWK „Pniówek”. Nie ma kontaktu z dwoma górnikami

Najnowsze

Karol Nawrocki

Kolejny świetny sondaż dla Karola Nawrockiego. Na nic się zdały hejterskie ataki

Karol Nawrocki

Nawrocki: Panie Premierze, trzeba budować mniejszość blokującą ws. Mercosur, a nie gadać

Ziobro: mamy do czynienia z pełzającym zamachem na polskie sądownictwo

Poseł odniosła obrażenia w trakcie obrony TVP. Prokuratura nie widzi problemu

Ostrzeżenie IMGW przed opadami marznącymi w ośmiu województwach

Szokujący sondaż. Ugrupowanie Brauna rośnie kosztem Konfederacji

"To jest groteska, to jest żenujące". Stefaniuk o mailu do prześladowanej urzędniczki

Zatrzymania ws. hejtu po śmierci 11-latki z Jeleniej Góry