Przejdź do treści
08:00 Wielkopolskie: CBŚP zlikwidowało kolejne laboratorium narkotyków
07:29 Reuters: w pobliżu ambasady USA w Kuwejcie widać słup dymu
07:08 Infolinia dla Polaków na Bliskim Wschodzie czynna od 8 do 22. Nie ma informacji o poszkodowanych
06:30 Reuters: seria eksplozji w stolicy Kataru - Dausze; alarmy w stolicach Zatoki Perskiej
Republika ATAK NA IRAN: najnowsze doniesienia, komentarze, analizy - oglądaj Republikę, czytaj portal tvrepublika.pl, wejdź na nasz kanał YouTube
WAŻNE Podpisz apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy SAFE - podpiszapel.org/wetodlasafe
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
WAŻNE Kluby „Gazety Polskiej” organizują Wielki Wyjazd na Monte Cassino w dniach 13–21 maja 2026. Szczegóły wielkiwyjazd.pl
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na koncert piosenek patriotycznych Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Podziemna Armia Powraca” Pawła Piekarczyka. 2 marca, godz. 16:30. Sala Widowiskowa, Chełmska Biblioteka Publiczna ul. Partyzantów 40, Chełm
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rawa Maz. II zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem. 4 marca, godz. 17:00. Restauracja ADAR, ul. Tomaszowska 26a, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Banino zaprasza na spotkanie z Jackiem Sasinem, Mariuszem Błaszczakiem, Michałem Kowalskim. 4 marca, godz. 17:30. Restauracja Złota Jesień, ul. Polna 17, Kartuzy
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toruń zaprasza na spotkanie z Posłem Krzysztofem Szczuckim i redaktorem TV Republika Wojciechem Szymczakiem, 4 marca, godz. 18:00. Hotel Filmar, ul. Grudziądzka 39-43, Toruń
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Pleszewie zaprasza na spotkanie otwarte z redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" i prezesem Republiki, Tomaszem Sakiewiczem. 4 marca, godz. 18:00, Zajezdnia Kultury, Kolejowa 3, Pleszew
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom i Łódzkie Kluby Gazety Polskiej zapraszają na widowisko słowno-muzyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym 5.03 ( czwartek ) godz.18:00 ul.Piotrkowska 143
Wydarzenie Warszawski Klub Gazety Polskiej zaprasza do składania podpisów na listach kandydatów do KRS w siedzibie klubu, ul. Marszałkowska 7, wejście od ul. E. Zoli, godz. 8-20

W Zwoleniu trwa wystawa ilustracji do litewskich "Fraszek" Jana Kochanowskiego

Źródło: x.com/@maciej_kunigas

W Zwoleniu, mieście w którym pochowany jest Jan Kochanowski, do 26 października w Muzeum Regionalnym , można oglądać wystawę barwnych ilustracji do wydanych dwa lata temu w Wilnie "Fraszek". Autorem grafik jest litewski artysta Marius Jonutis.

Co składa się na ekspozycję?

Na ekspozycję składają się 22 grafiki przygotowane do wydanego w 2023 r. pierwszego pełnego przekładu "Fraszek" Jana Kochanowskiego na język litewski, którego dokonała prof. Regina Koženiauskiene. Wydawnictwo zdobyło Nagrodę Związku Artystów Litwy.

Ilustracje zostały wykonane farbami akrylowymi i kredkami. Stanowią interpretację, a często wręcz dosłowną narracją graficzną wierszy, które w zbiorze zamieszczono w języku litewskim i po polsku.

 

Kim jest autor prac?

Marius Jonutis (ur. 1965) kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych im. M. K. Čiurlionisa i Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie oraz w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech. W ciągu 35 lat pracy twórczej miał ponad 70 wystaw indywidualnych – poza Litwą głównie w Danii, a także w Niemczech i Francji. Tworzył też scenografie. Za jedną z takich realizacji został w 2011 r. odznaczony najwyższą doroczną litewską nagrodą teatralną – Złotym Krzyżem Sceny.

Podczas otwarcia wystawy, które odbyło się pod koniec czerwca, autor prac mówił, że przygotowując ilustracje, zawsze stara się szukać klucza, by za pomocą obrazów odzwierciedlić treść utworu i wydobyć pointę. Tak było też w przypadku "Fraszek". Jonutis powiedział, że gdy dostał zlecenie na wykonanie grafik do utworów renesansowego polskiego poety, nigdy wcześniej o nim nie słyszał. Dopiero, gdy już przeczytał wiersze, odkrył, że są utworami pełnymi humoru, ciepła, miłości, a część z nich - także erotyki, i od razu przypadły mu do gustu, okazały się wdzięcznym materiałem do pracy.

Do epoki odrodzenia artysta nawiązuje w swych ilustracjach do "Fraszek" poprzez stroje epoki, fryzury, elementy mebli, detale architektoniczne i ornamenty. Całość utrzymana jest w optyce dawnych książkowych drzeworytów oraz średniowiecznych miniatur i iluminacji. Jednocześnie Jonutis zachowuje w nich swój charakterystyczny styl; cechuje go żywa kolorystyka, dekoracyjność form i ekspresja.

Jak podano w opisie wystawy, Jonutis świadomie nawiązuje w swej twórczości do średniowiecznych miniaturzystów oraz artystów ludowych – sztuki nieprofesjonalnej, naiwnej, ale wyrażającej wolność i prawdę. Jego prace, które czerpią natchnienie z otaczającego świata, często stanowią komentarz do aktualnych spraw, ale też – tak zresztą jak i u Kochnowskiego - pochwałę natury i prostego życia. Przebija z nich radość, optymizm i wiara w dobro człowieka.

Ilustracje książkowe są ważną częścią dorobku artystycznego Jonutisa, który zajmuje się także malarstwem i rzeźbą. Ze względu na filozofię życiową wyrażaną w dziełach (wiara w dobro i piękno) artysta szczególnie chętnie współpracuje z autorami publikacji dla dzieci, ale ma też na koncie ilustracje do tomików wierszy i książek historycznych. Teraz – jak zdradził na spotkaniu w Zwoleniu – przygotowuje rysunki do komiksu dotyczącego rodu Radziwiłłów.

Patronat honorowy nad wystawą w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu objął Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Valdemaras Sarapinas.

Źródło: Republika, x.com, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Wiemy co dzieje się na rynku ropy naftowej. Ceny poszybowały, ale...

Ile naprawdę zarabia mama pięcioraczków? Dominika Clarke ujawnia konkretną kwotę

Trzeci dzień uderzeń. Iran zaatakował Tel Awiw i Jerozolimę

Ozdoba: mamy premiera, który uważa Trumpa za agenta KGB! Tak się nie buduje sojuszu

Niemiecka prasa: Trump odwala za Europę brudną robotę

Tsunami reform w Argentynie. Prezydent Milei podał liczbę

Niemcy biją rekord. To efekt zmian w prawie imigracyjnym

Lotnictwo USA zniszczyło hangary pełne dronów

Padł bastion Partii Pracy. Wygrywali tam od blisko 100 lat

Zapowiada powrót do kraju po "gigantyczne zwycięstwo"

Sześć państw z Zatoki Perskiej do Iranu: Będzie odwet

Fręch: Niezwykle ciężki finał

Podwójne uderzenie Izraela. Sojusznik Iranu na celowniku

Senator USA: Kapitan nie żyje. Matka terroryzmu tonie

Ciężki ostrzał Iranu. Bahrajn i ZEA na celowniku

Najnowsze

Wiemy co dzieje się na rynku ropy naftowej. Ceny poszybowały, ale...

Donald Trump

Niemiecka prasa: Trump odwala za Europę brudną robotę

Javier Milei

Tsunami reform w Argentynie. Prezydent Milei podał liczbę

imigracja w Niemczech

Niemcy biją rekord. To efekt zmian w prawie imigracyjnym

atak sił USA

Lotnictwo USA zniszczyło hangary pełne dronów

Ile naprawdę zarabia mama pięcioraczków? Dominika Clarke ujawnia konkretną kwotę

atak Iranu na Tel Awiw

Trzeci dzień uderzeń. Iran zaatakował Tel Awiw i Jerozolimę

Ozdoba: mamy premiera, który uważa Trumpa za agenta KGB! Tak się nie buduje sojuszu