Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
15:11 Szwecja: Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku szwedzkie firmy żeglugowe sprzedały co najmniej 10 tankowców, które stały się częścią rosyjskiej floty cieni – ujawnił nadawca publiczny SVT
14:27 Polska: Jest akt oskarżenia przeciwko piosenkarce Dorocie R. i jej byłemu mężowi Emilowi S.
13:38 Polska: Senat za ustawami dot. "statusu osoby najbliższej w związku" i "umowy o wspólnym pożyciu". Teraz trafią one do prezydenta
13:20 IMGW: Najbliższe dni z temperaturą do 34 st. C w dzień i do 20 st. C w nocy
12:00 Polska: W piątek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w czwartek; cena diesla wzrośnie
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski

VII Dolnośląski Konkurs Historyczny Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci.

Źródło: Materiały organizatora

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, już po raz siódmy, organizuje Dolnośląski Konkurs Historyczny Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci. Mottem tegorocznej edycji są słowa „Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny” - podporucznik Anatol Radziwoniuk ps. „Olech”. Bohaterem konkursu będzie ppłk Ludwik Marszałek ps. Zbroja,  który jest patronem 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych  i wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa dolnośląskiego. Konkurs jest poświęcony pamięci żołnierzy powstania antysowieckiego lat 1944-1963, zwanych Żołnierzami Wyklętymi i stanowi ważny punkt obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Pierwszy konkurs zorganizowany w 2019 roku miał charakter powiatowy, natomiast od 2020 roku impreza ma charakter wojewódzki, dolnośląski. Celem naszego konkursu jest: 

  1. Popularyzacja wiedzy o polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej.

  2. Wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.

  3. Uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych bojowników o niepodległość Polski.

  4. Uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca).

  5. Wzbogacenie wiedzy historycznej uczniów o nieznane wcześniej treści. 

  6. Promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie.

  7. Zachęcanie uczniów do czytelnictwa i pogłębiania wiedzy oraz analizy tekstów historycznych.

  8. Promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem. 

 

Co roku udział w zmaganiach bierze kilkanaście szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoły mogą zgłaszać swój udział w konkursie do dnia 28 stycznia 2026 r. Konkurs jest dwuetapowy – podczas etapu szkolnego, który odbędzie się po feriach szkolnych, w każdej ze zgłoszonych szkół,  zostaną wyłonione 2-osobowe reprezentacje. Finał będzie miał miejsce 27 lutego 2026 roku w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Jest to część ustna, z wykorzystaniem środków elektronicznych (komputer, projektor multimedialny, piloty do udzielania odpowiedzi). Finał składa się z dwóch etapów. Każda z dwuosobowych drużyn musi udzielić odpowiedzi w 3 rundach po 5 pytań (łącznie 15 pytań) zadanych przez prowadzącego konkurs. Każda odpowiedź jest omawiana i przybliżane są fakty i osoby, których dotyczy pytanie, co podnosi walor edukacyjny. Po tym etapie, do ścisłego finału zakwalifikują się po trzy drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z największą ilością punktów i najszybszym czasem odpowiedzi na pytania. W  ścisłym finale drużyny odpowiadają na 7 pytań. Wygrywa drużyna, która odpowie prawidłowo na największą ilość pytań w najkrótszym czasie. Dodatkowo uczestnicy będą mogli obejrzeć widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych”. A przed rozpoczęciem samego konkursu wysłuchają wykładu na temat Żołnierzy Niezłomnych przygotowanego przez dr Krzysztofa Łagojdę. Prócz uczestników samego konkursu wykładu wysłuchają oraz obejrzą przedstawienie wszyscy uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich wchodzącego w skład naszego Zespołu Szkół. 

W poprzednich latach patronat nad konkursem obejmowali: Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki,  Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Minister Michał Dworczyk, Senator RP Aleksander Szwed, biskup świdnicki Marek Mendyk,  Wojewoda Dolnośląski pan Jarosław Obremski, Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”. Patroni medialni: TVP 3 Wrocław i Radio Wrocław.

Obecnie również organizatorzy zwrócili się o objęcie patronatu do: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Karola Nawrockiego, Ministra Obrony Narodowej, Wojewody Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Dyrektora DODN we Wrocławiu oraz Burmistrza Bystrzycy Kłodzkiej i Fundację Kwartalnika "Wyklęci". Na razie otrzymaliśmy potwierdzenie od Jego Ekscelencji biskupa świdnickiego Marka Mendyka.

Nagrody będą ufundowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Fundacja im. gen. Józefa Bema przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Co roku prosiliśmy o wsparcie Fundację Kwartalnika "Wyklęci".

Mamy nadzieję, że nasz konkurs przyczynia się do lepszego poznania przez uczniów najnowszej historii Polski. 

Program tegorocznych obchodów:

  1. godz. 8.30 - msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w intencji poległych, pomordowanych i prześladowanych członków podziemia niepodległościowego w latach 1939 – 1963.
  2. 9.00 – 9.30 - rejestracja finalistów konkursu – budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, przy ul. St. Sempołowskiej 13.
  3. 9.30 - 10.30 – wykład pana dr Krzysztofa Łagojdy (aula szkolna przy ul. St. Sempołowskiej 13).
  4. 10.45 - początek zmagań konkursowych – aula szkolna przy ul. St. Sempołowskiej 13.
  5. 12.30  – widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych”  – Sala widowiskowa Bystrzyckiego Ośrodka Kultury i Sportu
  6. 13.30  – wręczanie nagród laureatom konkursu  – sala widowiskowa Sala Bystrzyckiego Ośrodka Kultury i Sportu

Medialnym partnerem wydarzenia jestTelewizja Republika.

Źródło: Materiały organizatora