Uroczystości 50. rocznicy buntu robotniczego w Ursusie.
28 czerwca na placu Czerwca’76 w Warszawie odbędą się uroczyste obchody 50. rocznicy Zrywu
Czerwca 1976 roku – jednego z najważniejszych protestów robotniczych w historii powojennej Polski.
Wydarzenie będzie okazją do oddania hołdu robotnikom, którzy pół wieku temu wystąpili przeciwko
niesprawiedliwości społecznej i polityce władz komunistycznych, dając świadectwo odwagi, solidarności
i przywiązania do wartości.
Czerwiec 1976 roku zapisał się na trwałe w historii Polski jako symbol społecznego sprzeciwu wobec
represyjnego systemu. Protesty robotnicze, które wybuchły między innymi w Ursusie, Radomiu i Płocku, stały
się początkiem przemian społecznych prowadzących do narodzin demokratycznej opozycji oraz późniejszego
ruchu „Solidarność”. Mieszkańcy Ursusa i pracownicy Zakładów Mechanicznych „Ursus” pokazali wówczas
niezwykłą determinację i odwagę w walce o godne życie oraz prawa pracownicze.
Tegoroczne obchody jubileuszowej, 50. rocznicy mają szczególny charakter. Organizatorzy pragną nie tylko
uczcić uczestników wydarzeń sprzed lat, ale również przypomnieć młodemu pokoleniu o znaczeniu
robotniczego zrywu dla współczesnej historii Polski oraz o wartościach, które stały się fundamentem przemian
demokratycznych.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 zbiórką Pocztów Sztandarowych na Placu Czerwca 1976. Następnie
o godz. 12:15 odbędzie się oficjalne powitanie gości, uczestników obchodów oraz Pocztów Sztandarowych
pod Pomnikiem Robotników Czerwca 1976.
Centralnym punktem obchodów będzie Msza Święta Polowa przy Pomniku Czerwca 1976 roku, która
rozpocznie się o godz. 12:30. Liturgii przewodniczyć będzie Arcybiskup Adrian Józef Galbas. Wspólna
modlitwa będzie wyrazem pamięci o uczestnikach protestów oraz wszystkich osobach represjonowanych po
wydarzeniach Czerwca ’76.
Dalsza część uroczystości rozpocznie się o godz. 14:00 przy Pomniku Robotników Czerwca 1976 roku. W
programie przewidziano przemówienia okolicznościowe przedstawicieli władz państwowych,
samorządowych, organizacji społecznych i związkowych, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem
upamiętniającym robotniczy protest.
Uroczyste obchody 50 rocznicy Zrywu w Ursusie zakończy koncert, który odbędzie się o godz. 19:00 w
Parku Czechowickim. W programie koncertu znajdą się pieśni, które do dziś są symbolami sprzeciwu i
protestu wobec władzy ludowej. Zespół wokalno-aktorski "Sonanto" wraz ze swoimi muzykami
zaprezentuje utwory z Grudnia '70, oczywiście Czerwca '76 czy wreszcie pieśni najbardziej znanych bardów
"Solidarności" - Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Macieja Pietrzyka, Jana Pietrzaka, czy
Jana Kelusa.
Obchody organizowane są przez NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze oraz Komisję Międzyzakładową nr
1 w Ursusie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol
Nawrocki.
Organizatorzy zapraszają mieszkańców Ursusa, przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji
społecznych, poczty sztandarowe, młodzież oraz wszystkich zainteresowanych historią najnowszą Polski do
wspólnego udziału w obchodach. Jubileusz 50-lecia buntu robotniczego będzie nie tylko wydarzeniem
patriotycznym i historycznym, ale także ważnym symbolem pamięci, wspólnoty i szacunku dla tych, którzy
swoją postawą przyczynili się do odzyskania wolności i budowy demokratycznego państwa.
Medialnym partnerem wydarzenia jest Telewizja Republika.
Źródło: Materiały organizatora