Przejdź do treści
12:30 Warszawa: 25 lat więzienia za zabójstwo właściciela warzywniaka w Ząbkach
12:26 IMGW: wtorek i środa z zachmurzeniem i lokalnymi burzami
12:19 Mazowieckie: Pięć osób z dwóch zwaśnionych rodzin zatrzymanych w związku z postrzeleniem 45-latka
11:38 Gdynia: Policja zatrzymała 19-latka grożącego podłożeniem bomby na wiecu politycznym
11:10 Francja: Połowa zdjęć dzieci, publikowanych w internecie, trafia na strony pornograficzne
10:51 Karol Nawrocki: Instytut Pamięci Narodowej jest wielkim sukcesem polskiej demokracji i Polski po 1989 r.
09:28 Ukraina: Były szef władz obwodu ługańskiego aresztowany w ramach śledztwa w sprawie korupcji
08:53 Wrocław: Nie żyje aktorka Teatru Polskiego Krzesisława Dubielówna
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Takiej licytacji jeszcze nie było. Kto stanie się właścicielem najstarszej tablicy z 10 Przykazaniami?

Źródło: canva.com

Najbardziej renomowany dom aukcyjny - brytyjski Sotheby’s wystawia na aukcji najstarszą znaną kamienną tablicę z Dekalogiem. Licząca około 1500 lat tablica ze starożytnym hebrajskim tekstem zostanie wystawiona na aukcji 18 grudnia, poinformował dom aukcyjny, a co podajemy za Katolicką Agencją Informacyjna.

"Datowana na okres od 300 do 800 roku tablica jest jedynym zachowanym w całości egzemplarzem z późnego okresu bizantyjskiego. Sotheby’s liczy na wpływy w wysokości do dwóch milionów dolarów USA (około 8 mln zł)", informuje portal kai.pl

Jak podkreśla portal, powołując się na Richarda Austina, dyrektora Sotheby’s ds. książek i rękopisów, tablica jest nie tylko wyjątkowym artefaktem historycznym, ale także namacalnym ogniwem łączącym z wierzeniami, które pomogły ukształtować zachodnią cywilizację. „To podróż przez tysiąclecia i związek z kulturami i wierzeniami opowiedzianymi przez jeden z najwcześniejszych i najbardziej trwałych kodeksów moralnych ludzkości”, powiedział Richard Austin.

Sotheby’s informuje, że tablica ważąca 52 kilogramy i mierząca około 60 centymetrów została znaleziona w 1913 roku podczas prac przy budowie linii kolejowej na południowym wybrzeżu obecnego Izraela. Przez dziesięciolecia nie rozpoznano znaleziska, które wykorzystywane było jako płyta chodnikowa. Dopiero w 1943 roku odkryto, że jest to unikalny artefakt.

Źródło: kai.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Polecamy Sejm

Wiadomości

Ciecióra: możliwe są przyspieszone wybory

Nawrocki: jutro zaczynamy nowy rozdział w historii naszej ukochanej Polski. Bądźmy razem [WIDEO]

Stefaniuk: ta władza się sypie! Nadzieja w prezydencie Karolu Nawrockim

Strzelanina pod Kłobuckiem. Napastnik i postrzelony 39-latek są spokrewnieni, trwa obława

Zabójstwo prokuratora federalnego przy granicy z USA

Chcą odebrać Antoniemu Macierewiczowi immunitet. "Nie ujawniłem żadnej tajnej informacji"

Mariusz Staniszewski o kadencji Dudy: kluczowe relacje z USA

Odwołania ministrów i orędzie. Oto plan Andrzeja Dudy na dziś!

Ciało nastolatka znaleziono w Odrze w centrum Wrocławia. Trwa ustalanie jego tożsamości

Prezydent RP uhonorował władze PZPN. Kulesza i Mioduski z odznaczeniami

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Sejm obraduje nad Antonim Macierewiczem. W trybie tajnym!

Kamil Wnuk z Polski 2050: Zwracanie dóbr Niemcom? To pewnie jakiś fake

Rozenek-Majdan pod ostrzałem: Nie adoptowała psa, tylko go… kupiła! "Czekam na burzę" – zapowiada sama zainteresowana

Nadzieja na zatrzymanie "demolowania państwa": Wejherowo wysyła trzy autokary pełne nadziei

Nowy termin spotkania Duda-Hołownia. Wczoraj marszałek... nie przybył

Najnowsze

Ciecióra: możliwe są przyspieszone wybory

Zabójstwo prokuratora federalnego przy granicy z USA

Chcą odebrać Antoniemu Macierewiczowi immunitet. "Nie ujawniłem żadnej tajnej informacji"

Mariusz Staniszewski

Mariusz Staniszewski o kadencji Dudy: kluczowe relacje z USA

Odwołania ministrów i orędzie. Oto plan Andrzeja Dudy na dziś!

Nawrocki: jutro zaczynamy nowy rozdział w historii naszej ukochanej Polski. Bądźmy razem [WIDEO]

Stefaniuk: ta władza się sypie! Nadzieja w prezydencie Karolu Nawrockim

Strzelanina pod Kłobuckiem. Napastnik i postrzelony 39-latek są spokrewnieni, trwa obława