Wystawa odbędzie się w terminie 23.11-29.11.2020 r. w holu głównym Dworca Centralnego w Warszawie i realizowana jest w ramach projektu „Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego”.
Koncepcja wystawy opiera się na sportretowaniu osób, które zmagają się lub zmagały z kryzysem psychicznym i chorobami psychicznymi oraz prezentacja tych prac w formie wystawy fotograficznej. Integralną i bardzo ważną częścią projektu są opisy doświadczeń w walce o zdrowie portretowanych osób.
Twarze bohaterów wystawy przesłaniają lustra. Wystawa została pomyślana tak, by każdy przechodzień, przejrzał się w nim i przeczytał historię osoby, która się pod nim kryje. Zastanowił się czy swoje odbicie widzi tylko w lustrze czy może jednak także w historii opowiedzianej przez daną osobę.
Postaci mają zachowane naturalne proporcje tak, aby lustro znajdowało się na wysokości twarzy osoby portretowanej. Zarówno lustra jak i różnice w wysokości zawieszenia portretów mają na celu wzmocnienie więzi między obserwatorem, a bohaterem zdjęcia i jego historią.
Portretowane osoby są różnej płci, w różnym wieku, różnego wzrostu, z różnymi doświadczeniami. Są dokładnie tacy sami jak my. Różnorodność historii i doświadczeń jest w tym projekcie kluczowa. Kryzysy psychiczne dotyczą wielu z nas, ale jak pokazują historie naszych bohaterów, nie zawsze na kryzysie się kończy. Do współpracy zostali zaproszeni Edukatorzy Fundacji eFkropka, a także autorzy blogów opisujący swoje zmagania z chorobą i osoby, które po prostu zdecydowały się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, aby pomóc tym, którzy z różnych przyczyn nie sięgnęli jeszcze po pomoc.
Taka formuła wystawy umożliwia odbiorcy utożsamienie się z osobami, które doświadczają kryzysów i różnego rodzaju chorób psychicznych. Pozwala im zobaczyć w ich historiach własne odbicie.
Karolina Jonderko – Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem utraty – najbliższych, miejsca, tożsamości, zdrowia. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami oraz zrozumienia ich sytuacji. Laureatka wielu prestiżowych nagród polskich i zagranicznych m.in Grand Press Photo czy Magnum Phots & Ideas Tap.
W ramach Centrum Wsparcia Fundacja ITAKA prowadzi:
– Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222
– Bezpłatną linię, która działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu
– E-mail: [email protected]
– Stronę liniawsparcia.pl
– Czat