Przejdź do treści
9:43 IMGW wydał ostrzeżenia zarówno przez bardzo silnym wiatrem, jak i nową falą opadów śniegu. Objęły one głównie część północnej i południowo-zachodniej Polski. Synoptycy zapowiadają, że w kolejnych godzinach alerty mogą objąć kolejne województwa
9:00 Dramat w Lęborku (woj. pomorskie). 35-letni mężczyzna zabarykadował się w swoim mieszkaniu i przetrzymuje tam kobietę. Trwa akcja służb. Na miejscu są policjanci, w tym kontrterroryści, straż pożarna
7:36 Angllia: Policja West Yorkshire aresztowała trzech mężczyzn w wieku 20, 38 i 44 lat w związku z seksualnymi napaściami na dwie nastolatki w centrum handlowym Seacroft Green w Leeds
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenia Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyk: Słupsk 3.I, g. 17:00, Hotel Atena, Kilińskiego 7, Gdynia, 4.I, g. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Ks. Bp. Jana Bernarda Szlagi 3
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenia Klub "GP" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie i świadectwo s. Julii Dubowskiej - Cud Eucharystyczny w Sokółce, 5.I, g. 17.00, ul. Kościuszki 38, Skarżysko Kamienna. O godz. 18.00 odbędzie się koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa Bielany-Żoliborz zaprasza na Mszę św. o łaskę zdrowia dla ks. Michała Olszewskiego, 6 stycznia, godz. 11.00, Katedra Św. Jana Chrzciciela, ul Świętojańska 8
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Włocławek, 7.I, g. 17.00, Garage Hotel, Toruńska 113; Toruń, 8.I, g. 19:00, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny
Wydarzenie Zarząd Regionu Zielona Góra NSZZ „Solidarność” i Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze zapraszają 8 stycznia o godz. 17:00, na film „Solidarni w więzieniu” – miejsce: Nowa Sól, Muzeum Magazynu Solnego, pl. Solny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Kolędowanie z Pawłem Piekarczykiem c.d. Nowy Sącz, 11.I, g. 17:00, parafia Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium Świętej Rity, sala Wieczernika
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

„Siłą każdego drzewa, są korzenie, a siłą naszego narodu jest właśnie kultura”. Tydzień Kultury Beskidzkiej jest naszą perłą!

Źródło: Twitte@kultura_gov_pl

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest naszą perłą, kultura ludowa to jest sól kultury narodowej - podkreślił w czwartek szef MKiDN Piotr Gliński na konferencji zapowiadającej tę jedną z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie. Festiwal rozpocznie się 29 lipca.

W czwartek z udziałem ministra Glińskiego w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej (TBK). Festiwal potrwa od 29 lipca do 6 sierpnia. Podczas jubileuszowego TKB przed publicznością na kilku scenach w różnych miejscowościach wystąpi ponad 4 tysiące wykonawców, 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

"Kultura ludowa to jest sól kultury narodowej. My się bardzo cieszymy, że w Polsce kultura regionalna, tradycyjna, ludowa tak wspaniale się rozwija, a górale mają szczególne miejsce na mapie tej polskiej kultury ludowej" - powiedział na konferencji prasowej szef MKiDN Piotr Gliński.

Jak podkreślił, "Tydzień Kultury Beskidzkiej jest naszą perłą, o której z dumą mówimy, ale przede wszystkim jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, dzięki którym ta impreza corocznie się odbywa". Wskazywał, że MKiDN stara się wspierać te działania. "To jest nasz obowiązek, ale to jest też nasza duma i w zasadzie honor, że możemy wspierać taką działalność" - mówił.

Gliński przypomniał, że festiwal to nie tylko jednorazowe wydarzenie w roku, ale działalność całoroczna. "Ludzie, którzy kultywują kulturę ludową, praktykują ją na co dzień w różnych zespołach, domach czy centrach kultury. To jest działalność obywatelska, oddolna, jednocześnie niebywale profesjonalna i szalenie istotna dla nas z wielu punktów widzenia. Przede wszystkim dlatego, że to jest ciekawe, interesujące poznawczo" - mówił minister.

Jak zaznaczył, "to ma także swój wyraz integracyjno-wspólnotowy i szerzej ma także wyraz tożsamościowy, ogólnopolski". Jak zauważył, "Polska tworzy się poprzez kulturę".

Gliński podziękował wszystkim, którzy praktykują kulturę ludową. "Od wielu lat Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera Tydzień Kultury Beskidzkiej, ale także od kilku lat wspiera nasz nowy Instytut, który jest pod auspicjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Polskiej. Bardzo się cieszę, że potrafimy tak partnersko współpracować, realizować wspólne działania - dodał.

 Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślał, że "kultura ludowa jest dla nas wszystkich bardzo ważna". "Cieszę się, że ta kultura ludowa zaczęła być taką +perełką+, która jest bardzo mocno doceniana. W czasach komuny próbowano wmówić, że to jest zaścianek, że to jest prowincja, że to nie jest nic dobrego. A my mówimy co innego – to jest właśnie podstawa naszego narodu, te nasze regiony, nasza kultura ludowa, śpiewy, stroje przepiękne to coś, z czego wyrośliśmy" - podkreślił.

 Wskazał, że "siłą każdego drzewa, są korzenie, a siłą naszego narodu jest właśnie kultura". "To są te korzenie, z których wyrośliśmy i tego się nie możemy wstydzić" - zauważył. Podkreślił, że naszym obowiązkiem jest "przenieść to, co nas wyróżnia od innych narodów, na następne pokolenia". "Właśnie takie festiwale, spotkania są najlepszym momentem, żeby +zaszczepić+ tym nasze dzieci, nasze wnuczki, następne pokolenia, żeby ta kultura nie umarła razem z nami" - podkreślił Telus.

"To 60-letnie doświadczenie pokazuje nam, że można zbudować największy tego typu festiwal w tej części świata, mówię o festiwalach folklorystycznych. Co więcej, ten festiwal oczywiście jest festiwalem międzynarodowym, a więc będziemy mieli bardzo wiele grup, które będą pokazywać swoje atuty, kulturę, wartości z innych krajów w naszym państwie" - mówił z kolei minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Ocenił, że jest to "wielka promocja nie tylko naszego regionu - Podbeskidzia - ale jest to wielka promocja dla naszego kraju".

W ramach 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się dwa przeglądy konkursowe: 54. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor, mówiąc o Festiwalu Folkloru Górali Polskich, wskazywał, że to "piękne widowiska, autentyzm". "Tam nie ma znajomości, tam się liczy to, co jest piękne, najważniejsze" - podkreślił.

🕔O godz. 11.00 w @NarodowyI rozpoczęła się konferencja prasowa zapowiadająca 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego @PiotrGlinski. pic.twitter.com/kS0ZfmChKR

— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) July 13, 2023

🕔O godz. 11.00 w @NarodowyI rozpoczęła się konferencja prasowa zapowiadająca 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego @PiotrGlinski. pic.twitter.com/kS0ZfmChKR

— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) July 13, 2023>Szlagor zaznaczył, że podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej 90. lat skończy osoba, która stworzyła Festiwal Folkloru Górali Polskich - Tadeusz Trębacz. "Zaprosiliśmy go na ten festiwal i chcemy mu też podziękować za jego działalność, dobre rzeczy, które zrobił dla kultury i folkloru" - podkreślił burmistrz Żywca.

 Z kolei sekretarz miasta Wisła Sylwester Foltyn podkreślał, że Tydzień Kultury Beskidzkiej to festiwal "wypełniony kolorami, zabawą, tańcami, ale również przemyśleniami i wspomnieniami o naszych przodkach i o tym, jak budowali tę tożsamość w naszych Beskidach". Jak mówił, "60 lat temu nasi przodkowie, nasi mieszkańcy z potrzeby serca wymyślili to wydarzenie, po to, by pielęgnować, po to, żeby pokazywać, żebyśmy wszyscy mogli się cieszyć tą kulturą, żebyśmy mogli poznawać to, co najlepszego jest w Beskidach".

 Foltyn podkreślił, że w 32. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle wezmą udział zespoły z różnych stron świata: Chile, Palestyny, Rumunii, Węgier, Czech, Słowacji.

 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa 9 dni (od 29 lipca do 6 sierpnia) w 5 miejscowościach: Wisła, Żywiec, Szczyrk, Maków Podhalański, Oświęcim oraz trzech towarzyszących: Istebna, Ujsoły, Jabłonków (Republika Czeska), a także w Cieszynie. TBK to jedno z najstarszych i najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w kraju, którego głównym celem jest kontynuacja i popularyzacja tradycyjnych oraz współczesnych zjawisk z kultury ludowej.

Podczas wydarzenia odbędą się koncerty, korowody polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych, będzie można posłuchać muzyków i śpiewaków ludowych, spróbować jadła regionalnego, wziąć udział w kiermaszach sztuki ludowej, warsztatach, potańcówkach czy zobaczyć wystawy o tematyce ludowej.

Honorowy patronat nad 60. Tygodniem Kultury Beskidzkiej objął prezydent RP Andrzej Duda.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

PAP, Twitter

Wiadomości

Taneczna noc w Chełmie. Tak wyglądał Sylwester z Republiką!

Wstrząsający wpis na X: Pożar w Crans-Montana to „zaplanowana masakra”

Dart: Ratajski bez szans z Littlerem w ćwierćfinale MŚ

Miała być „czysta woda”, wyszedł rynsztok?! Malik Montana półnagi na sylwestrze TVP w likwidacji. Wulgarny raper „ocenzurowany” na potrzeby publicznej telewizji

Oskar Kida: Rząd Tuska napotkał opór z niespodziewanych kierunków

Zabarykadował się i przetrzymuje kobietę. W Lęborku trwa akcja służb

Z miejsca w tym rankingu nikt się nie cieszy. To lista najbiedniejszych miast w Polsce

Wpadka Michała Szpaka na Sylwestrze TVP. Zapomniał tekstu piosenki.

Grzybowski w Radio Republika: WOT nie jest od odśnieżania

Brytyjskie media milczą: Napad na nastolatki w centrum handlowym w Leeds

Błąd w szpitalu: Dostarczono obcą osobę zamiast jego ojca

Prezydent Stubb: Naszym celem jest to by Rosja nigdy więcej

Crans-Montana: Oto prawdopodobna przyczyna pożaru

Trump codziennie bierze wysoką dawkę i... nie śpi

Tylko wschód kraju oszczędzony. Reszta w powodziach błyskawicznych

Najnowsze

Taneczna noc w Chełmie. Tak wyglądał Sylwester z Republiką!

Oskar Kida

Oskar Kida: Rząd Tuska napotkał opór z niespodziewanych kierunków

Zabarykadował się i przetrzymuje kobietę. W Lęborku trwa akcja służb

Z miejsca w tym rankingu nikt się nie cieszy. To lista najbiedniejszych miast w Polsce

Wpadka Michała Szpaka na Sylwestrze TVP. Zapomniał tekstu piosenki.

spaleni żywcem

Wstrząsający wpis na X: Pożar w Crans-Montana to „zaplanowana masakra”

Dart: Ratajski bez szans z Littlerem w ćwierćfinale MŚ

Miała być „czysta woda”, wyszedł rynsztok?! Malik Montana półnagi na sylwestrze TVP w likwidacji. Wulgarny raper „ocenzurowany” na potrzeby publicznej telewizji