Szok w UK: Rząd pozwala szkołom „zmieniać płeć” 4-latkom!
Rząd Wielkiej Brytanii opublikował projekt nowych wytycznych dla szkół, który – mimo ostrzeżeń Raportu Cass – w wyjątkowych przypadkach pozwala na społeczną tranzycję (zmianę zaimków, imienia czy ubioru) nawet dzieciom w wieku 4 lat. Konserwatyści alarmują: to otwiera furtkę do eksperymentów na najmłodszych, osłabiając rolę rodziców i ignorując brak dowodów na bezpieczeństwo takiego postępowania.
W Wielkiej Brytanii trwa burza wokół projektu nowych wytycznych Departamentu Edukacji (Keeping Children Safe in Education 2026), opublikowanego 12 lutego 2026 r. Rząd Keira Starmera – w odróżnieniu od poprzednich, bardziej restrykcyjnych propozycji konserwatystów – nie zamyka całkowicie drzwi przed społeczną tranzycją (social transition) u bardzo małych dzieci.
Wytyczne jasno stwierdzają: szkoły nie mogą inicjować zmian (np. nowych zaimków, imion czy ubioru), a decyzje muszą uwzględniać rodziców w „przeważającej większości przypadków”, zachować ostrożność i opierać się na dowodach. Jednak w szkołach podstawowych „pełna społeczna tranzycja powinna być akceptowana bardzo rzadko” – co oznacza, że w wyjątkowych sytuacjach jest możliwa nawet dla 4-latków.
Dr Hilary Cass, autorka przełomowego Raportu Cass z 2024 r., poparła dokument, nazywając go „ogromnym krokiem we właściwym kierunku”. Podkreśliła, że społeczna tranzycja to „aktywna interwencja” o potencjalnie poważnych skutkach psychologicznych i długoterminowych, a dowody na jej bezpieczeństwo są słabe. Wytyczne zakazują wstępu do toalet czy szatni osób płci przeciwnej oraz udziału w sporcie płci przeciwnej – bez wyjątków.
Krytycy nie dają się jednak przekonać. Laura Trott, rzeczniczka konserwatystów ds. edukacji, oświadczyła:
Dzieci w szkole podstawowej nie powinny w ogóle nawigować zmian zaimków. Szokujące, że wytyczne rządu otwierają drzwi do tego, by 4-latki były określane w sposób niezgodny z ich biologiczną płcią.
Maya Forstater z Sex Matters dodała:
To niebezpieczna bajka – zachęca do myślenia, że dziecko zaczynające edukację jako dziewczynka może skończyć jako chłopiec. Podważa to ochronę dzieci i nie ma podstaw w prawie ani rzeczywistości.
Badania wskazują, że ponad 80% dzieci z dysforią płciową samoistnie ją przezwycięża do późnej adolescencji. Krytycy „afirmacji” ostrzegają przed ryzykiem utrwalania zamieszania, wzrostu samookaleczeń i samobójstw – nawet po pełnej tranzycji.
Konsultacje publiczne potrwają do 22 kwietnia 2026
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X