Przejdź do treści
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Prof. Wojciech Polak w Warszawie! Zapraszamy na spotkanie autorskie w kawiarni Agere Contra

Źródło: Biały Kruk

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia z wartościami Agere Contra zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Polakiem, które odbędzie się 7 czerwca (piątek) o godz. 18:00 w kawiarni Agere Contra na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie.

„Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku” prof. Wojciecha Polaka to dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po nie, każdy, kto z jednej książki chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. Dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami. Może być nauczycielką życia, zwłaszcza społeczno-politycznego.

Aby ująć w jednym tomie to, co na przestrzeni jedenastu wieków działo się w Rzeczypospolitej, autor musiał postawić własne akcenty i zaprezentować osobiste preferencje. Musiał dokonać wyboru spośród olbrzymiej ilości ciekawych i ważnych wydarzeń oraz postaci. Profesor przywołuje często wypowiedzi świadków kluczowych wydarzeń, co czyni przekaz jeszcze bardziej autentycznym. Książka prof. Wojciecha Polaka zachęca do głębszego wglądu w nasze dzieje, dlatego Autor pisze we wstępie: „Historia Polski jest wspaniała, barwna, pouczająca; warto ją poznawać, warto przekazywać wiedzę o niej naszym dzieciom. Niewątpliwie epokowym dziełem na tym polu są wielotomowe ‘Dzieje Polski’ prof. Andrzeja Nowaka, od kilku lat sukcesywnie wydawane także przez Białego Kruka – niech ta książka będzie rodzajem zachęty do pogłębiania wiedzy o naszej Ojczyźnie”.

Autor, sam dumny z historii polskiego narodu, tłumaczy, jak postawa taka ważna jest dla całej wspólnoty. W chwili, gdy znów mamy w życiu politycznym i społecznym nawrót do haniebnej polityki wstydu, kiedy lekcje historii w szkołach mają być dramatycznie okrojone, „Blask Rzeczypospolitej” staje się obywatelskim podręcznikiem historii Polski od narodzin państwowości w X wieku po czasy najnowsze. Wielce pomocne w poznawaniu prawdy o ponad tysiącu lat Polski są też starannie dobrane ilustracje, dodające książce również walorów estetycznych.

Prof. Wojciech Polak – ur. 1962 r. w Olsztynie. Prof. dr hab. Absolwent historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1985 r.). Przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie. Kierownik Katedry Konfliktów Politycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 29 lutego 2008 r. odebrał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego tytuł profesorski. Autor wielu książek poświęconych historii Polski XVI i XVII w., dziejom opozycji demokratycznej, „Solidarności”, stanu wojennego w Polsce, a także rozlicznym aspektom życia w PRL. Redaktor licznych prac zbiorowych i wydawnictw źródłowych. Redaktor naczelny pisma naukowego „Fides, Ratio et Patria. Studia Toruńskie”. Publicysta i konsultant naukowy filmów historycznych.

Przypominamy o tym, że aby wziąć udział w spotkaniu, obowiązkowa jest rejestracja przez stronę: https://agerecontra.pl/wydarzenie/blask-rzeczypospolitej-od-x-do-xxi-wieku-prof-wojciech-polak/. Rezerwacja jest ważna do 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!
TP

Biały Kruk

Wiadomości

sondaż ws. decyzji prezydenta dotyczącej okrągłego stołu

Ponad połowa Polaków o decyzji prezydenta ws. okrągłego stołu

Mnóstwo ofiar w katastrofie kolejowej

"Cień Chin przykryje" Tajwan. We wtorek

Sceptyczne oceny co do pokoju. Krytyka "czającej się" Unii Europejskiej

Moskwa skomentowała rozmowy Zełenski-Trump

Brytyjskie media: nie poczyniono postępów

Sakiewicz: Trump chce przerwać masakrę i wymusić pokój

Prezydent Trump: Jesteśmy bardzo blisko zakończenia krwawej wojny, największej od czasów II wojny światowej

Prezydent Nawrocki rozmawiał z Trumpem i Zełenskim o sytuacji na Ukrainie

Saryusz-Wolski ostrzega przed zamachem na państwowość Polski ze strony UE

Błaszczak: 60 tajemniczych balonów wlatuje do Polski, a rząd jest na urlopie

Szczepkowska kolejny raz w furii. Skandalicznie zaatakowała Prezydenta i... Bolesława Chrobrego

Niemiecki socjolog krytykuje sekularyzację: religia oznacza poczucie, że istnieje coś, co wykracza poza mnie

Taniej już było. Ceny energii elektrycznej idą w górę

Litwa wystąpiła z traktatu ottawskiego. Planuje rozpocząć produkcję min

Najnowsze

sondaż ws. decyzji prezydenta dotyczącej okrągłego stołu

Ponad połowa Polaków o decyzji prezydenta ws. okrągłego stołu

Kiriłł Dmitrijew

Moskwa skomentowała rozmowy Zełenski-Trump

spotkanie prezydentów

Brytyjskie media: nie poczyniono postępów

Sakiewicz: Trump chce przerwać masakrę i wymusić pokój

Prezydent Trump: Jesteśmy bardzo blisko zakończenia krwawej wojny, największej od czasów II wojny światowej

katastrofa kolejowa

Mnóstwo ofiar w katastrofie kolejowej

chińskie wojsko

"Cień Chin przykryje" Tajwan. We wtorek

OPINIE

Sceptyczne oceny co do pokoju. Krytyka "czającej się" Unii Europejskiej