Przejdź do treści

Odkryto grobowiec faraona Totmesa II. To pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

Źródło: Wikipedia

Ministerstwo starożytności i turystyki Egiptu ogłosiło odkrycie grobowca zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Grobowiec położony jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 r., gdy odkryto grobowiec Tutanchamona.

Totmes II był władcą z XVIII dynastii, panującym w starożytnym Egipcie w pierwszej połowie XV wieku p.n.e. Zgodnie z panującym wśród faraonów zwyczajem poślubił swoją przyrodnią siostrę Hatszepsut, która po jego śmierci zastąpiła go na tronie.

Odkrycia grobowca dokonała grupa brytyjskich i egipskich badaczy. Wszystko wskazuje na to, że został on opróżniony jeszcze w starożytności, dlatego nie znaleziono tam tak bogatego wystroju jak w grobowcu Tutanchamona - przekazano w opublikowanym komunikacie.

Zaznaczono jednak, że wciąż jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w ostatnich latach.

Myśleli, że to żona

Wejście do grobowca zostało odkryte w 2022 r., ale naukowcy wcześniej sądzili, że jest tam pochowana jedna z królewskich żon.

Grobowiec uznano za miejsce spoczynku Totmesa II po odkryciu we wnętrzu fragmentów alabastrowych dzbanów, opisujących faraona jako "zmarłego władcę". Znaleziono też fragmenty naczyń z imieniem Hatszepsut.

To odkrycie nie mówi nam zbyt wiele o życiu faraona, ale pokazuje, że został pochowany przez Hatszepsut, a nie przez swojego syna, będącego wówczas niemowlęciem późniejszego faraona Totmesa III - powiedział stacji CNN Piers Litherland z zespołu, który dokonał odkrycia.

Jest w złym stanie

Grobowiec jest w złym stanie, prawdopodobnie krótko po pochówka faraona został zalany wodą, być może wówczas przeniesiono też jego zawartość. Archeolodzy byli jednak w stanie odzyskać m.in. fragmenty tynków i malowanych na nich inskrypcji.

Mumia Totmesa II została odkryta pod koniec XIX wieku w innym stanowisku archeologicznym w Dejr el-Bahri.

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Doszło do kolejnego przerwania kabla na dnie Bałtyku

PKW zarejestrowała 24 komitety wyborcze kandydatów na prezydenta

Czarnek: żyjemy w państwie autokratycznym

Drugi dzień konferencji politycznej CPAC - zapraszamy na transmisję do Republiki od godz. 14

Starsza pani odzyskała cenną biżuterię. Oszust wylądował w areszcie

Jarosław Kaczyński przechodzi w szpitalu badania lekarskie

Prezydent Argentyny ogłasza żałobę narodową

29. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO

Groźny wypadek na przejeździe kolejowym. Wstrzymano ruch pociągów

Media nie wykluczają ewentualnej rezygnacji papieża Franciszka

Polacy nie chcą, by żołnierze jechali na Ukrainę

Jest gorzej niż w koszmarnym śnie: w ciągu roku pracę straciło 61 tysięcy osób

JD Vance ponownie ostro o Rumunii. Tusk tam prowadzi Polskę

Milei wręczył Muskowi piłę łańcuchową. Wymowny symbol

Szef NATO Mark Rutte bez ogródek do państw Europy

Najnowsze

Doszło do kolejnego przerwania kabla na dnie Bałtyku

Starsza pani odzyskała cenną biżuterię. Oszust wylądował w areszcie

Jarosław Kaczyński przechodzi w szpitalu badania lekarskie

Prezydent Argentyny ogłasza żałobę narodową

29. posiedzenie Sejmu. Oglądaj transmisję NA ŻYWO

PKW zarejestrowała 24 komitety wyborcze kandydatów na prezydenta

Czarnek: żyjemy w państwie autokratycznym

Drugi dzień konferencji politycznej CPAC - zapraszamy na transmisję do Republiki od godz. 14