Przejdź do treści
13:10 Premier Włoch Giorgia Meloni, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Finlandii Alexander Stubb i sekretarz generalny NATO Mark Rutte dołączą do poniedziałkowego spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta USA Donalda Trumpa
12:05 Zbigniew Bogucki, Szef Kancelarii Prezydenta, w Republice: Profesor Cenckiewicz, jako szef BBN, ma pełny dostęp do najbardziej tajnych materiałów. Potwierdził to wyrok WSA
11:30 Pięć osób zginęło, a cztery zostały ranne w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Armia rosyjska zaatakowała Ukrainę w nocy z soboty na niedzielę jedną rakietą balistyczną i 60 dronami
10:40 Uwaga: Trzy auta osobowe zderzyły się na autostradzie A1 na wysokości Brzeźna Wielkiego w powiecie starogardzkim (Pomorskie). Zablokowana jest autostrada A1 w kierunku Gdańska. Utrudnienia potrwają do godz. 14.00
10:20 Serbia: W Belgradzie i kilku innych miastach Serbii doszło w sobotę do starć pomiędzy policją, a antyrządowymi demonstrantami – podała agencja AFP. Demonstranci zaatakowali siedzibę rządzącej partii. Jest to już piąta z rzędu noc niepokojów w tym kraju
Informacja InPost oraz Centrum Ratownictwa stoją za nową akcją społeczną. Już niebawem przy paczkomatach zlokalizowanych w całej Polsce zaczną działać defibrylatory AED, czyli urządzenia ratujące życie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Źródło: Materiały prasowe

Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Republika.

Grzegorz Kucharczyk, ur. w Gorzowie Wielkopolskim – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec i Prus. W swojej książce pt. „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

Nowoczesność stała się kluczowym elementem propagandy nazistowskiej. Postęp technologiczny, budowa infrastruktury czy nawet badania medyczne służyły jako usprawiedliwienie dla drastycznych działań reżimu, takich jak eksperymenty na ludziach czy eksterminacja milionów. Idea nowoczesności splatała się z nienawiścią w złowieszczy konglomerat, gdzie rozwój technologiczny służył celom destrukcyjnym. W III Rzeszy praworządność była wyłącznie narzędziem w rękach władzy. Prawo nie miało moralnego czy etycznego znaczenia; istniało jedynie jako narzędzie służące do realizacji celów reżimu. Władza była skupiona w rękach Wodza (Führera) i jego ekipy, ignorując wszelkie zasady sprawiedliwości.

Ideologia narodowosocjalistyczna próbowała wyzwolić się z tradycyjnych norm, włączając w to chrześcijaństwo. Wprowadzano alternatywne wersje religii, pozbawione żydowskich wpływów, lub nawet wskrzeszano pogańskie kulty, jako opozycję do chrześcijaństwa. Dziedzictwo III Rzeszy pozostaje przestrogą przed skrzywieniem i destrukcją, które mogą wynikać z wykorzystania nowoczesności w służbie nienawiści i ekstremizmu. Poznanie tych wydarzeń i ich kontekstu historycznego jest kluczowe dla uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

W obliczu zmieniającego się krajobrazu intelektualnego XXI wieku prof. Grzegorz Kucharczyk staje się nie tylko autorem, lecz także strażnikiem ducha i tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. Jego najnowsza publikacja, „Katedra i uniwersytet”, nie tylko analizuje obecny stan nauki, kultury i religii, ale także stawia pytanie: dokąd zmierza zachodnia cywilizacja? W oparciu o fundamentalne pojęcia katedry i uniwersytetu – symbolizujące wiarę i rozum – prof. Kucharczyk ukazuje, jak symbioza tych dwóch instytucji przyczyniła się do największych osiągnięć zachodniej cywilizacji. Jednakże rozdarcie tej symbiozy, czyli separacja wiary od rozumu, doprowadziło do kryzysu zarówno w nauce, jak i w Kościele.

Autor odważnie krytykuje postmodernistyczne tendencje demolowania tradycji humanistycznej, wskazując na absurdalność niektórych działań współczesnych „naukowców”. W obliczu kryzysu wiary, który niesie za sobą kryzys rozumu, prof. Kucharczyk zadaje pytania o to, jak doszło do tego, że historyczne fakty stają się przedmiotem manipulacji, a prawda jest zastępowana relatywizmem. Jednakże, „Katedra i uniwersytet” nie pozostaje jedynie przy diagnozie. Prof. Kucharczyk rzuca wyzwanie czytelnikom, pytając: co dalej? Wskazuje na Polskę jako potencjalne źródło ruchu, który może przeciwdziałać postmodernistycznemu szaleństwu. Kraj ten, według autora, posiada narzędzia i kadry do ochrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji.

Publikacja ta wpisuje się w nurt obrony zasad i dorobku zachodniej cywilizacji, podnosząc nie tylko problematykę kryzysu, ale także proponując konstruktywne rozwiązania. Jest to apel do refleksji nad miejscem tradycji i wartości chrześcijańskich w dzisiejszym świecie, a także zachęta do działania na rzecz ich zachowania i kontynuacji. „Katedra i uniwersytet” nie jest tylko kolejną książką, to manifest obrony intelektualnego dziedzictwa, który rzuca wyzwanie współczesnym trendom i ideologiom. Jest to głos nadziei w obliczu kryzysu, odblask tradycji w czasach zmienności i niepewności.

Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

Materiały prasowe

Wiadomości

Nawrocki kontra Tusk i Kaczyński? Prezydent idzie własną drogą

Podczas wizyty w Białym Domu Zełenskiemu mogą towarzyszyć Stubb i Rutte, Meloni i Macron

Skandal nowego typu. KPO pogrąża Tuska i Hołownię

Bogucki: Cenckiewicz wykazywał patologię służb z czasów pierwszych rządów Tuska, teraz się mszczą

KPO w chaosie. Rząd Tuska wprowadził kryteria bez zasad

Zburzenie pomnika Mickiewicza przez Niemców 85 lat temu, było przygotowaniem do wizyty Hitlera w Krakowie

Trump rozmawiał z prezydentem Nawrockim po spotkaniu z Putinem

Izrael: Siły zbrojne przeprowadziły atak na elektrownię w pobliżu stolicy Jemenu, Sany

W poniedziałek spotkanie Trump-Zełeński w Białym Domu

Skandal! Polskie władze zapomniały o żołnierzach z Monte Cassino

Cztery godziny potrwają utrudnienia po kolizji aut na A1 w kierunku Gdańska

Boliwia: wybory prezydenckie i parlamentarne w cieniu kryzysu

To był tragiczny weekend. Policja apeluje o ostrożność podczas odpoczynku nad wodą

Zmiana w pogodzie. Czego możemy spodziewać się w najbliższych dniach?

PILNE: Doszło do zderzenia pociągu z kamperem. Trasa jest zablokowana

Najnowsze

Nawrocki kontra Tusk i Kaczyński? Prezydent idzie własną drogą

KPO w chaosie. Rząd Tuska wprowadził kryteria bez zasad

Zburzenie pomnika Mickiewicza przez Niemców 85 lat temu, było przygotowaniem do wizyty Hitlera w Krakowie

Trump rozmawiał z prezydentem Nawrockim po spotkaniu z Putinem

Izrael: Siły zbrojne przeprowadziły atak na elektrownię w pobliżu stolicy Jemenu, Sany

Podczas wizyty w Białym Domu Zełenskiemu mogą towarzyszyć Stubb i Rutte, Meloni i Macron

Skandal nowego typu. KPO pogrąża Tuska i Hołownię

Bogucki: Cenckiewicz wykazywał patologię służb z czasów pierwszych rządów Tuska, teraz się mszczą