Przejdź do treści
21:21 Łotwa: 11 listopada jest tam obchodzony Dzień Laczplesis, upamiętniający bohaterów walczących o wolność narodu łotewskiego. W Rydze oraz w wielu innych miastach kraju odbyły się wieczorem tradycyjne marsze z pochodniami
20:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości, podkreślając, że niepodległa Polska i niepodległa Ukraina muszą iść ramię w ramię, by zachować siłę i wolność
19:31 Wielka Brytania: sąd skazał 47-letnią obywatelkę Chin Zhimin Qian na 11 lat i 8 miesięcy więzienia za kradzież 61 tys. bitcoinów o bieżącej wartości ponad 5 mld funtów
17:35 KE: Bułgaria, Czechy, Estonia, Chorwacja, Austria i Polska zmagają się z poważną presją migracyjną i będą mogły wystąpić o pełne lub częściowe zwolnienie z relokacji migrantów na nadchodzący rok w ramach paktu migracyjnego
16:58 Turcja: samolot wojskowy rozbił się na terenie Gruzji; na pokładzie było 20 osób
16:44 Ukraina: obywatel Ukrainy Serhij K., przebywający w więzieniu we Włoszech w związku z zarzutami udziału w ataku na gazociąg Nord Stream w 2022 roku, przerwał strajk głodowy
15:45 Ukraina: po raz siódmy w tym roku ukraińskie drony zaatakowały rosyjską rafinerię ropy naftowej w Saratowie
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sensacyjne nagranie z pustyni Gobi: najrzadszy niedźwiedź świata uchwycony na filmie!

Źródło: niedźwiedź gobijski - unikat sfilmowany przez ekipę The Wild Ones - youtube.com

Najrzadszy niedźwiedź na świecie, niedźwiedź gobijski, został po raz pierwszy uchwycony na nagraniu wideo wraz z młodym osobnikiem przez ekipę serialu „The Wild Ones”. To przełomowe odkrycie, dokonane za pomocą kamer monitoringu w surowych warunkach mongolskiej pustyni Gobi, dostarcza cennego dowodu na to, że ten krytycznie zagrożony gatunek, liczący mniej niż 40 znanych osobników, wciąż rozmnaża się w naturze.

Niedźwiedź gobijski, uznawany za najrzadszego niedźwiedzia na świecie, został zarejestrowany na bezprecedensowych nagraniach przez zespół serialu „The Wild Ones”. Z populacją liczącą mniej niż 40 znanych osobników w środowisku naturalnym, gatunek ten zamieszkuje Pustynię Gobi w Mongolii – jedno z najbardziej nieprzystępnych środowisk na planecie.

Serial „The Wild Ones” śledzi przygody trzech ekspertów od dzikiej przyrody: Aldo Kane’a, Declana Burleya i Vianet Djenguet, którzy podróżują do najbardziej odizolowanych regionów świata, aby dokumentować gatunki zagrożone wyginięciem. Wśród rzadkich zwierząt, które udało się sfilmować, znajdują się tygrysy malajskie, nosorożce jawajskie, lamparty kaukaskie i walenie z Północnego Atlantyku. Jednak sekwencje z niedźwiedziem Gobi stanowią jeden z największych sukcesów zespołu.

Nagrania, uzyskane dzięki kamerom monitoringu umieszczonym w trudno dostępnych obszarach, ukazują nie tylko dorosłego niedźwiedzia, ale także młode niedźwiadka gobijskiego, co jest kluczowym dowodem na to, że gatunek nadal rozmnaża się w środowisku naturalnym. 

To duże niedźwiedzie, które żyją w ekstremalnym środowisku, między palącymi upałami a surowymi zimami. Przeżywają, żywiąc się rabarbarem i innymi rzadkimi roślinami – wyjaśnia Aldo Kane.

Dla ekipy filmowej proces rejestracji był poważnym wyzwaniem. Tygodnie spędzono w ciszy i dyskrecji, oczekując na oznaki aktywności. 

Filmowanie sprawia, że stajesz się bezbronny, zupełnie jak zwierzęta, które próbujesz uchwycić. To głębokie doświadczenie, które pozwala zrozumieć, jak kruche jest ich życie – komentuje Vianet Djenguet.

Nagrane sekwencje są niezwykle ważne również dla naukowców. Zostaną one włączone do oficjalnych dokumentów przesyłanych do UNESCO, mających na celu wsparcie potrzeby zwiększonej ochrony siedliska tego rzadkiego niedźwiedzia. 

To niezwykle cenny dowód wizualny, który może pomóc nam uzyskać realne wsparcie dla ochrony gatunku – podkreśla Djenguet.

Declan Burley, inny członek zespołu, opisuje moment odkrycia nagrań: 

Kiedy widzisz wyniki swojej pracy – niedźwiedzia i młode, sfilmowane w tak odizolowanym środowisku – czujesz autentyczną radość. Nie ma w tym nic wyreżyserowanego, tylko czyste zdumienie i wdzięczność.

 

Źródło: Republika/New Scientist

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Hiszpania: rozpoczęto obchody Roku Gaudiego

Marsz Niepodległości łączy Polaków. To porażka "salonowych" hejterów

Adam Woronowicz wyróżniony przez Prezydenta. Odebrał ważne państwowe odznaczenie

Apostołka Nadziei - 254 rocznica urodzin założycielki zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża

Niemcy wyjeżdżają ze Stanów Zjednoczonych

Goście Miłosza Kłeczka: dlaczego zabrakło Tuska i za co wygwizdano Kosiniaka-Kamysza

Abp. Jędraszewski: realne staje się rozpłynięcie Polski jako państwa suwerennego

Najbardziej wzruszająca chwila Marszu Niepodległości. Prezydent i Pierwsza Dama witają kombatantów

Polska jako unijne województwo? Takimi rozważaniami Trójka w likwidacji świętuje Niepodległość

Incydent z udziałem lewicowców przed konsulatem USA w stolicy

KE zmienia decyzję ws. relokacji migrantów. Dotyczy to też Polski

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tysiące klubowiczów „Gazety Polskiej” na Marszu Niepodległości [ZOBACZ GALERIĘ]

Bosak popiera prezydenta Nawrockiego: po pierwsze Polska! Po pierwsze Polacy! Mamy obowiązki polskie

Jest sukces! Ćwierć miliona Polaków wzięło udział w Marszu Niepodległości!

Równoległa rzeczywistość w TVN24. Tradycyjnie o narodowcach i marszu agresji

Najnowsze

Hiszpania: rozpoczęto obchody Roku Gaudiego

Niemcy wyjeżdżają ze Stanów Zjednoczonych

Goście Miłosza Kłeczka: dlaczego zabrakło Tuska i za co wygwizdano Kosiniaka-Kamysza

Abp. Jędraszewski: realne staje się rozpłynięcie Polski jako państwa suwerennego

Najbardziej wzruszająca chwila Marszu Niepodległości. Prezydent i Pierwsza Dama witają kombatantów

Marsz Niepodległości łączy Polaków. To porażka "salonowych" hejterów

Adam Woronowicz wyróżniony przez Prezydenta. Odebrał ważne państwowe odznaczenie

Apostołka Nadziei - 254 rocznica urodzin założycielki zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża