Przejdź do treści
11:29 Ukraina: uroczystą mszą świętą w katedrze rzymskokatolickiej w Łucku na Wołyniu uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Badania potwierdziły najlepsze. Czy młodzi się przełamią?

Źródło: szklane ekrany - pixabay.com

Młodzi ludzie śpiący dłużej i chodzący spać wcześniej mają wyższe zdolności poznawcze i lepsze wyniki w testach kognitywnych, wynika z najnowszych badań. Opublikowane 22 kwietnia 2025 r. wyniki analiz, w których udział wzięło ponad 3000 nastolatków, rzucają nowe światło na związek między jakością snu a rozwojem mózgu w okresie dojrzewania.

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Cell Reports", wykazało, że nastolatki, które kładły się spać najwcześniej, spały najdłużej i wykazywały najniższe tętno podczas snu, osiągały lepsze wyniki w testach sprawdzających umiejętności czytania, słownictwo, rozwiązywanie problemów oraz inne zdolności kognitywne. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu Fudan w Szanghaju, analizując dane zebrane w ramach rozległych, długoterminowych badań nad rozwojem mózgu i zdrowiem dzieci, byli zaskoczeni, jak nawet niewielkie różnice w długości snu miały wpływ na wyniki.

„Uważamy, że sen prowadzi do lepszych zdolności poznawczych częściowo dlatego, że podczas snu utrwalamy wspomnienia” – wyjaśnia profesor Barbara Sahakian, specjalistka w dziedzinie neuropsychologii klinicznej z Uniwersytetu w Cambridge.

W badaniu wzięło udział 3222 młodych ludzi, którzy regularnie poddawani byli skanom mózgu, testom kognitywnym oraz monitorowali swój sen za pomocą urządzeń Fitbit. Analiza danych ujawniła, że nawet nastolatki z najlepszymi nawykami snu spały krócej, niż zalecają eksperci. Amerykańska Akademia Medycyny Snu rekomenduje młodzieży w wieku od 13 do 18 lat od 8 do 10 godzin snu na dobę.

Uczestników badania podzielono na trzy grupy. Około 39% nastolatków kładło się spać najpóźniej i budziło najwcześniej, śpiąc średnio 7 godzin i 10 minut na dobę. Kolejna grupa, licząca 24%, spała od 21 do 30 minut dłużej. Ostatnia grupa (37%) kładła się spać najwcześniej, spała najdłużej i wykazywała najniższe tętno podczas snu, osiągając średni czas snu wynoszący 7 godzin i 25 minut.

Choć nie zaobserwowano znaczących różnic w osiągnięciach edukacyjnych między grupami, osoby z trzeciej grupy osiągały najwyższe wyniki w testach kognitywnych, za nimi plasowała się grupa druga, a najsłabsze wyniki odnotowano w grupie pierwszej. Skanowanie mózgu wykazało, że osoby z grupy trzeciej charakteryzowały się największą objętością mózgu i najlepszą funkcjonalnością tego organu.

Profesor Sahakian podkreśla, że zaskakujący jest fakt, iż nawet niewielkie różnice w czasie snu miały tak duży wpływ na wyniki. Dodaje, że „badanie sugeruje, że małe różnice w czasie snu kumulują się z czasem i prowadzą do dużej różnicy w wynikach”.

Dla nastolatków, którzy chcą poprawić jakość snu i rozwinąć swoje zdolności umysłowe, profesor Sahakian zaleca regularne ćwiczenia fizyczne oraz unikanie korzystania z telefonów komórkowych i komputerów późnym wieczorem.

Profesor Colin Espie z Uniwersytetu w Oxfordzie, który nie brał udziału w badaniu, podkreśla: 

Jedną z konsekwencji wyewoluowanego mózgu, zdolnego do wykonywania złożonych zadań, jest to, że my, ludzie, jesteśmy szczególnie zależni od snu, zwłaszcza w latach rozwoju. Jak pokazują te badania, chodzenie spać późno i spanie krócej jest problematyczne. Bez wątpienia jest to spotęgowane w dni szkolne, kiedy młodzi ludzie muszą wstawać stosunkowo wcześnie do szkoły. 

Profesor Espie postuluje większy nacisk na edukację dotyczącą zdrowego snu w szkołach średnich.

Projekt Teensleep z Oxfordu proponuje metody poprawy jakości snu u nastolatków. Profesor Gareth Gaskell z Uniwersytetu w Yorku, z zadowoleniem przyjmuje nacisk na wczesny okres dojrzewania i dodaje: 

Chciałbym zobaczyć więcej badań interwencyjnych w okresie dorastania, abyśmy mogli dowiedzieć się, jak pomóc nastolatkom, którzy mogą mieć nieoptymalne wzorce snu. Często można wprowadzić dość proste zmiany w rutynie snu, na przykład w zakresie korzystania z ekranu, aby poprawić czas i długość snu.

Źródło: Republika/Cell Reports

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Najnowsze

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów