Tegorocznymi laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostali profesorowie Jacek Radwan, Ewa Górecka, Krzysztof M. Górski i Romuald Schild.
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.
Prezes FNP prof. Maciej Żylicz w swoim wystąpieniu podczas gali powiedział, że to ciekawość jest głównym elementem stymulującym rozwój nauki.
- Mimo to społeczeństwo polskie bardzo często wyraża swoją opinię, że z pieniędzy publicznych powinniśmy jedynie finansować badania, które mają bezpośrednie zastosowanie. Żeby zmienić sposób postrzegania nauki i zmienić to zdanie, które jest całkowicie błędne, my naukowcy powinniśmy uczestniczyć w etapie edukacji społeczeństwa. Ale żeby uczestniczyć, społeczeństwo musi mieć do nas zaufanie - stwierdził.
Powoływał się również na rozważania filozofa Kazimierza Twardowskiego, który był zdania, że każdy z naukowców może mieć swoje poglądy naukowe, ale uniwersytet nie jest miejscem ich eksponowania.
Laureatką nagrody FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach została prof. Ewa Górecka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Górecka doceniona została za otrzymanie materiałów ciekłokrystalicznych o strukturze chiralnej zbudowanych z niechiralnych molekuł. Wyniki jej pionierskich badań mogą się przyczynić do powstania nowatorskich materiałów optycznych oraz urządzeń przechowujących informacje.
Nagrodę w obszarze nauk o życiu i o Ziemi otrzymał prof. Jacek Radwan z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doceniono go za wykazanie roli ewolucyjnego mechanizmu optymalizacji zmienności genetycznej w kształtowaniu odporności na patogeny i tolerowaniu własnych antygenów.
Prof. Krzysztof M. Górski z Uniwersytetu Warszawskiego i NASA Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology (Caltech) otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za opracowanie i wdrożenie metodologii analizy map promieniowania reliktowego, kluczowych dla poznania wczesnych etapów ewolucji Wszechświata.
Prof. Romuald Schild z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie otrzymał nagrodę w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za wskazanie klimatycznych i środowiskowych uwarunkowań procesów społeczno-kulturowych w epoce kamienia na obszarach Afryki Północnej i Niżu Europejskiego.