Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
21:31 Kuba: Prezydent ogłosił pakiet reform częściowo liberalizujących gospodarkę. Zapowiedział większą autonomię firm i władz lokalnych, uproszczenie biurokracji oraz działania w celu przyciągnięcia inwestycji zagranicznych
21:18 USA: Sąd nie przychylił się w piątek do wniosku o zablokowanie gali mieszanych sztuk walki (MMA), która ma odbyć się w niedzielę przy Białym Domu
20:43 Azerbejdżan: Sąd w Azerbejdżanie skazał działacza na rzecz praw człowieka Rufata Safarowa na osiem lat więzienia za rzekome chuligaństwo i oszustwo
20:20 USA: Uzgodniono tekst porozumienia z Iranem, 80-85 proc. szans na sukces
19:54 UE: W poniedziałek Ukraina i Mołdawia rozpoczną formalne rozmowy akcesyjne z Unią
18:44 USA: Co najmniej jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych w strzelaninie w mieście Midland w amerykańskim stanie Teksas
18:26 ME w kajakarstwie: Alex Borucki wygrał półfinał w jedynce na 500 m, a na 1000 m był trzeci i w obu konkurencjach wystąpi w finale. O medal powalczy także Anna Puławska, która zwyciężyła w wyścigu półfinałowym K1 500 m
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Marek Jakubiak i Andrzej Kobylarz zapraszają na II Namiot Republikański, który odbędzie się w dniach 12–14 czerwca w ośrodku SUS Mazuria na Mazurach, uczestnikami wydarzenia będą wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki oraz Adam Borowski
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bydgoszcz zaprasza na spotkanie z dr Stefanem Patuszewskim, autorem książki "Bydgoska młodzież na barykadach lat 80 XX wiek". 13 czerwca, godz. 13:00 Biblioteka UKW, I piętro Bydgoszcz
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oborniki Śl. zaprasza na Mszę Św. w intencji Ojczyzny w związku z rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. 14 czerwca, godz.17:30 Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" w Pleszewie i Kaliszu zapraszają na spotkanie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i prof. Przemysławem Czarnkiem. 14 czerwca, godz. 13:00, Sala Sportowa Szkoły Gastronomicznej, ul. Długosza 14, Kalisz
Wydarzenie Zapraszamy na Gwiaździsty zlot Klubu "Gazety Polskiej" Dzierżoniów II i ORP NA WIELKĄ SOWĘ im. por. J. Kaszyńskiego ku czci Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych w Dzierżoniowie. WIELKA SOWA, 14 CZERWCA, GODZ. 12:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

15 lat budowania miejsca, które przywraca nadzieję

Źródło: Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II

W domu parafialnym parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach odbyła się Jubileuszowa Gala z okazji 15-lecia Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II. Przy wspólnym stole spotkali się darczyńcy, wolontariusze, partnerzy, przedstawiciele samorządu i instytucji publicznych oraz co najważniejsze – ludzie, którym fundacja przez lata pomagała stanąć na nogi. To był wieczór wdzięczności, ale też moment, w którym fundacja spojrzała w przyszłość. – Ten jubileusz to nie tylko święto naszej Fundacji, ale przede wszystkim święto ludzi dobrej woli, którzy przez 15 lat byli z nami i pomagali nam nieść dobro tam, gdzie było ono najbardziej potrzebne – mówi Eugeniusz Fick, Prezes Zarządu Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II.

Fundację Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II do życia powołało małżeństwo Eugeniusz i Dorota Fick, rodzice sześciorga dorosłych dzieci, którzy swoje życie poświęcili pomocy potrzebującym. Od 2011 roku organizacja niezmiennie realizuje misję: zmienić trudne dzisiaj podopiecznych w lepsze jutro.

Fundacja działa w Świętochłowicach – mieście, które od lat mierzy się z wieloma wyzwaniami społecznymi i gospodarczymi. Właśnie dlatego obecność organizacji, która codziennie otwiera drzwi dla rodzin w kryzysie, seniorów, dzieci i osób z niepełnosprawnościami, ma tu szczególne znaczenie.

Przez 15 lat fundacja nie tylko świadczyła pomoc, ale budowała wspólnotę. Dziś jej siedziba przy ul. Biskupa Teodora Kubiny 5 w Świętochłowicach jest prawdziwym centrum życia lokalnego.

Jednym z najważniejszych osiągnięć minionego 15-lecia było stworzenie nowoczesnej, wielofunkcyjnej siedziby – otwartej dla każdego, kto potrzebuje wsparcia, aktywności lub po prostu dobrego miejsca do bycia razem. W obiekcie działają specjalistyczne pracownie: rękodzieła, ceramiki, szkła artystycznego, fotografii, filmowania i nowych mediów

Fundacja stworzyła również nowoczesną salę konferencyjno-warsztatową, w której prowadzone są zajęcia z nowych technologii, obsługi komputerów, smartfonów i kompetencji cyfrowych. To szczególnie ważna przestrzeń dla seniorów i osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym – bo w dzisiejszym świecie dostęp do technologii to dostęp do uczestnictwa w życiu społecznym.

A jeszcze niedawno w miejscu, gdzie dziś kwitnie ogród społeczny o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych leżało zaniedbane gruzowisko. Ogród stał się symbolem tego, co fundacja robi od lat: przywraca życie miejscom i ludziom, którzy go potrzebują. Odbywają się tam warsztaty, spotkania integracyjne, zajęcia sportowe i plenerowe.

Klub Seniora skupia kilkadziesiąt osób regularnie uczestniczących w warsztatach, spotkaniach i zajęciach aktywizujących. Dla wielu z nich fundacja jest codziennym azylem przed samotnością i miejscem, gdzie mogą tworzyć, rozmawiać i czuć się potrzebni.

Świetlica środowiskowa obejmuje opieką od 15 do 30 dzieci. To bezpieczna, twórcza przestrzeń szczególnie ważna dla najmłodszych wymagających dodatkowego wsparcia wychowawczego i społecznego.

Jednym z kluczowych obszarów działalności fundacji pozostaje pomoc osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom. Dzięki programom finansowanym, m.in. ze środków PFRON, fundacja prowadzi opiekę wytchnieniową, asystenturę osobistą oraz działania aktywizujące i rehabilitacyjne. W ciągu ostatnich dwóch lat pomocą objęto blisko 100 osób z terenu całego województwa.

Jedną z najnowszych inicjatyw fundacji jest Studio Aktywnego Wodoru. Miejsce, w którym jeszcze niedawno działał niewielki bar zostało całkowicie przekształcone w nowoczesną przestrzeń prozdrowotną. Studio funkcjonuje pod hasłem „Wodór, który stawia na nogi” i oferuje inhalacje wodorem połączone z relaksem i masażem na profesjonalnych fotelach masujących.
To kolejny krok fundacji w kierunku holistycznego wsparcia mieszkańców – łączącego pomoc społeczną z dbałością o zdrowie, regenerację i jakość życia.

Wszystkie działania fundacji skupiają się wokół projektu, który stał się symbolem jej istnienia: „Dom, który stawia na nogi”. To nie tylko budynek – to idea.

Fundacja planuje remont kamienicy, by stworzyć centrum, w którym znajdą się między innymi mieszkania opieki wytchnieniowej, lokale dla kobiet w ciąży i matek z dziećmi uciekających przed przemocą, mieszkania chronione dla młodzieży opuszczającej domy dziecka, a także kawiarnia prowadzona przez osoby z niepełnosprawnościami i świetlica środowiskowa.

Fundacja oczekuje obecnie na wyniki projektu unijnego złożonego we wrześniu. W najbliższych planach jest też budowa zacieniającej pergoli ogrodowej, utworzenie pracowni metaloplastyki oraz zakup elektrycznego busa do transportu uczestników działań, na który wniosek złożono już do PFRON. – Nie budujemy tylko murów i infrastruktury. Budujemy miejsce, które ma przywracać ludziom siłę, godność i wiarę w to, że można stanąć na nogi – podkreśla prezes Eugeniusz Fick.

Jubileuszowa Gala rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą. Mottem całego spotkania stały się słowa patrona fundacji, św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Podczas uroczystości fundacja podziękowała darczyńcom, pracownikom, wolontariuszom, partnerom i instytucjom, które przez 15 lat współtworzyły jej misję. Galę uświetnił występ zespołu „Albo i Nie”, który dwa lata temu skomponował piosenkę dedykowaną projektowi „Dom, który stawia na nogi”. Zespół od lat towarzyszy fundacji przy Jarmarkach Charytatywnych „Familokowe Love” – plenerowych wydarzeniach organizowanych na dziedzińcu fundacji.

Jubileusz był nie tylko chwilą refleksji nad minionym piętnastoleciem, ale też publicznym zobowiązaniem do dalszej pracy – na rzecz rodzin, dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy potrzebują kogoś, kto nie odwróci wzroku.

Źródło: Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II, Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X