Przejdź do treści
Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego rozpocznie się 18 września
www.jhi.pl

Z okazji 77. rocznicy wydobycia pierwszej części Podziemnego Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma) Żydowski Instytut Historyczny organizuje festiwal poświęcony Archiwum i grupie Oneg Szabat – konspiracyjnej grupie działającej w getcie warszawskim.

Festiwal Żydowskiego Instytutu Historycznego potrwa od 18 do 24 września 2023 r. W ramach projektu organizowane będą m.in. darmowe oprowadzanie po wystawie stałej, spacery historyczne, otwarty finisaż wystawy "Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim", spotkania z historykami i czytanie performatywne dokumentów z Archiwum Ringelbluma.

"W tym roku obchodzimy już 77. rocznicę odnalezienia Archiwum Ringelbluma, a konkretnie pierwszej jego części. Z tej okazji proponujemy spotkania, dyskusje, oprowadzania tak, aby pokazać, że na to, co można u nas znaleźć na wystawie stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", można spoglądać cały czas w nowy sposób" – powiedział PAP kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji ŻIH Franciszek Bojańczyk.

18 września o godz. 18.00 Festiwal rozpocznie pokaz rysunków Beniamina Rozenfelda z getta warszawskiego. Pokazane zostaną oryginały nielicznych ocalałych jego prac wraz ze sporządzonymi przez autora komentarzami. Spotkanie poprowadzi kurator i kustosz w Dziale Sztuki ŻIH Michał Krasicki. Jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć te rysunki, bo przez ostatnie dziesięć lat były pokazywane publicznie w Polsce tylko dwa razy.

"Pokażę na żywo cztery z pięciu zachowanych rysunków Beniamina Rozenfelda wykonanych w getcie warszawskim między październikiem 1941 a marcem 1942 roku. Powstały one prawdopodobnie na zamówienie Emanuela Ringelbluma i zostały włączone do Konspiracyjnego Archiwum Getta Warszawy przed wielką akcją likwidacyjną w lipcu 1942 r. W ten sposób ocalały z getta, które Niemcy spalili i zrównali później z ziemią" – powiedział PAP Michał Krasicki. "Rysunki obrazują mało znane fakty i epizody z życia getta i są opatrzone odręcznymi komentarzami Rozenfelda, naświetlającymi precyzyjnie kontekst ukazanych na nich scen. Prace te należą do nielicznych zachowanych świadectw wizualnych z wnętrza getta warszawskiego, więc są prawdziwymi unikatami" – dodał Krasicki.

Wydarzeniem kończącym tegoroczny Festiwal ŻIH będzie performatywne czytanie dokumentów z Archiwum Ringelbluma w wykonaniu aktorów Teatru Ochota. Za reżyserię i inscenizację odpowiada Agnieszka Kołodyńska-Iglesias.

"W ostatni dzień festiwalu ŻIH zapraszamy na performatywne czytanie dokumentów z Archiwum Ringelbluma. Zaproszeni przez nas aktorzy z Teatru Ochota przeczytają bardzo różnorodne teksty zgromadzone w archiwum. Czasami są to wiersze, relacje, ale czasami też i listy, które pisali ludzie zamknięci w getcie warszawskim. Usłyszymy je w miejscu szczególnym, ponieważ odbędzie się to na wystawie stałej tuż obok skarbca, gdzie oryginały tych dokumentów są przechowywane" – dodał Franciszek Bojańczyk.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie https://www.jhi.pl/artykuly/festiwal-zydowskiego-instytutu-historycznego-2023,7231

PAP, Facebook

Wiadomości

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Najnowsze

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna