Szwedzka wicepremier chce zakazu burek: Integracja się nie powiodła

Szwedzka wicepremier Ebba Busch, liderka Chrześcijańskich Demokratów, wezwała do wprowadzenia zakazu noszenia burek i nikabów w miejscach publicznych, takich jak ulice, centra handlowe czy placówki medyczne. Powodem jest „nieudana integracja” i przekonanie, że zasłony twarzy są wyrazem „opresji” niezgodnej ze szwedzkim społeczeństwem.
Szwedzka wicepremier Ebba Busch, pełniąca również funkcje minister energii oraz minister biznesu i przemysłu, zaproponowała wprowadzenie zakazu noszenia burek i nikabów w miejscach publicznych. W rozmowie z gazetą Aftonbladet stwierdziła, że zasłony twarzy są „wyrazem surowej interpretacji islamu, praktykowanej w państwach totalitarnych, takich jak Iran czy Afganistan” i nie pasują do szwedzkiego społeczeństwa. Zakaz miałby dotyczyć ulic, placów, centrów handlowych oraz placówek medycznych.
Busch argumentowała, że zakaz ma na celu zwiększenie „spójności społecznej” w kraju, który boryka się z problemem „nieudanej integracji”. Podkreśliła, że choć muzułmanie są mile widziani w Szwecji, muszą dostosować się do lokalnych norm. Wicepremier wskazała również na problem okaleczania żeńskich narządów płciowych, które według niej dotknęło blisko 70 tys. kobiet w Szwecji.
Propozycję poparła liderka Partii Liberalnej i minister edukacji oraz integracji, Simona Mohamsson, która uznała, że należy karać osoby praktykujące „religijną opresję”, taką jak przymusowe zasłanianie twarzy. Busch wcześniej opowiadała się za zakazem noszenia hidżabów przez dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, aby chronić prawa dziewczynek do ich ciała i edukacji.
Chrześcijańscy Demokraci, którzy są w koalicji z Partią Liberalną i Partią Umiarkowaną, rozważą wprowadzenie zakazu burek i nikabów podczas krajowego kongresu partii w listopadzie. Propozycja pojawia się w kontekście podobnych działań w innych krajach – premier Włoch Giorgia Meloni zaproponowała zakaz burek i nikabów w miejscach publicznych z karami finansowymi do 2600 funtów oraz sankcjami za „przestępstwa kulturowe”, takie jak testy dziewictwa czy przymusowe małżeństwa.
Francja jako pierwszy kraj europejski wprowadziła ogólnokrajowy zakaz burek w 2011 roku, a w jej ślady poszły Austria, Dania, Belgia i Holandia. Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie podtrzymywał takie zakazy.
Źródło: Republika/Aftonbladet
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X