W programie 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj", który odbędzie się w Warszawie od 19 do 28 października, znajduje się 13 spektakli polskich, a wśród nich 11 przedstawień bierze udział w konkursie - mówi PAP dyr. artystyczna festiwalu Dorota Kowalkowska.
"Hasłem tegorocznego festiwalu jest bardzo szeroko rozumiana +Rodzinność+. Przyglądamy się relacjom międzyludzkim, wzmacnianiu bliskości. Pytamy, czym może być rodzina i kto może tworzyć rodzinę. Kiedy ta rodzina i +rodzinność+ są nam szczególnie potrzebne" - wyjaśniła Dorota Kowalkowska.
"Można powiedzieć, że poprzez spektakle skierowane do dzieci i młodzieży, ale również do rodziców, bo często są to przedstawienia familijne, nasz festiwal będzie ten temat eksplorować" - podkreśliła dyrektorka artystyczna.
Poinformowała, że w programie 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj", który odbędzie się w Warszawie od 19 do 28 października, znajduje się 13 spektakli polskich, a wśród nich 11 przedstawień bierze udział w konkursie. "Są też dwa spektakle z Czech - nowocyrkowe przedstawienie +Boom vol. 2+ legendarnej grupy Cirk La Putyka z Pragi oraz spektakl +Szczurołap+ z w reż. Patricka Simsa z Divadlo Radost z Brna. To nasze dwie propozycje, które mocnym czeskim akcentem otworzą tegoroczny festiwal" - wyjaśniła.
"Obok tego pojawi się tych kilkanaście propozycji z całej Polski, z mocną reprezentacją spektakli warszawskich" - mówiła. "Szczególnie zachęcam do obejrzenia przedstawień, które przyjadą do Warszawy, a będą to bardzo różne formy, bo np. na festiwalu pojawią się propozycje z nurtu tańca i nowej choreografii, pojawią się spektakle teatru formy, inscenizacje klasycznej literatury dziecięcej, a także dramaturgia współczesna. Myślę, że ta oferta jest bardzo różnorodna i skierowana do widzów w różnym wieku" - zapewniła, dodając, że "po obejrzanych spektaklach pedagożka teatru Dorota Ogrodzka poprowadzi cykl spotkań pod nazwą Klub Dobrej Rozmowy z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych".
Dyrektorka artystyczna przypomniała, że Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka jest w tym roku partnerem strategicznym Festiwalu "Korczak Dzisiaj". "Pokażemy przedstawienia na wszystkich scenach Dramatycznego, ale dla nas ważne jest to, by festiwal znajdował gościnnych partnerów i żeby inne teatry dramatyczne otwierały się na teatr dla młodych ludzi" - powiedziała. Wyjaśniła, że "festiwalowe przedstawienia prezentowane będą również w Centrum Sztuki Włączającej, w Teatrze Lalka, w TR Warszawa, w Teatrze Komedia, w Teatrze Ochoty, w STUDIO teatrgalerii w Warszawie oraz w stołecznej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI".
"Tych scen jest kilka - i nam też na tym zależy, żeby festiwal odbywał się na rozmaitych scenach, w różnych miejscach. Chcemy współpracować z różnymi instytucjami i np. naszym partnerem jest Muzeum Karykatury, gdzie odbędą się warsztaty rysownicze dla rodzin, które poprowadzi ilustratorka i graficzka Zofia Frankowska" - mówiła. "Chcemy przede wszystkim być festiwalem dostępnym, który odwiedza bardzo różne miejsca" - zwróciła uwagę Kowalkowska.
"Nasz festiwal zakończy 28 października w Teatrze Dramatycznym pierwsze performatywne czytanie dramatu szwedzkiej autorki Rebeki Örtman pt. +Kamień w brzuchu+ w reż. Klaudii Hartung-Wójciak. Ten tekst jest inspirowany słynnym przemówieniem Astrid Lindgren pt. +Żadnej przemocy+. Autorka przyjedzie do Warszawy i będzie szansa spotkania się z nią" - mówiła. "Ten dramat przetłumaczyła Dominika Górecka, która jest kuratorką wydarzeń szwedzkich w tegorocznej odsłonie festiwalu, a także będzie odpowiadała za szwedzki moduł przyszłorocznego festiwalu" - wyjaśniła.
27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj” - od 19 października https://t.co/v2ZK2KAyH6 pic.twitter.com/HbGQqfNyg2
— Dzieje.pl (@dziejepl) October 17, 2023
Zaznaczyła też, że "wśród szwedzkich akcentów pojawią się istotne elementy dyskursywne i edukacyjne". "Spotkamy się m.in. w Korczakianum z badaczką dzieciństwa z Uniwersytetu Sztokholmskiego Margaretą Aspen i razem z Martą Rakoczy i Anną Czernow porozmawiamy o pedagogice Ellen Key i Janusza Korczaka, bo oboje działali i pisali swoje wielkie dzieła w podobnym czasie" - zapowiedziała Kowalkowska, dodając, że wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa "Never violence" przygotowana przez Svenska Institutet.
"Wśród polskich przedstawień publiczność znajdzie: nowe odczytania klasycznych pozycji repertuarowych m.in. spektakl o pochwale codzienności i zwykłym życiu +Dzieci z Bullerbyn+ w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Lalka (26 października o godz. 11 i 17.30) oraz realizację Teatru Dramatycznego o dziecięcych emocjach pt. +Piotruś Pan+ w reż. Anny Ilczuk (28 października o godz. 11)" - czytamy w przesłanej PAP zapowiedzi.
Szczegółowy program 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj" można znaleźć na stronie: https://korczak-festival.pl/spektakle-2023/.
Festiwal przyzna trzy nagrody - Grand Prix Festiwalu, czyli Nagrodę im. Janusza Korczaka, Nagrodę im. Stefani Wilczyńskiej, Nagrodę im. Machulskich oraz trzy wyróżnienia. Laury zostaną przyznane przez Jury Młodych, w którego skład wejdą osoby nastoletnie, zainteresowane teatrem, wyłonione w drodze otwartego naboru oraz Jury Dorosłych w składzie: Paulina Dobosz, Piotr Morawski i Karola Stepanova.Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 28 października podczas uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym.
Organizatorem festiwalu jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków m.st. Warszawy i Fundacji ORLEN