Przejdź do treści
22:30 Polskie siatkarki pokonały Chinki 3:2 (17:25, 25:20, 19:25, 25:19, 15:12) w ćwierćfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów i awansowały do najlepszej czwórki rozgrywek. W sobotę w półfinale zmierzą się z Włoszkami
21:55 W programie "Gość Dzisiaj", prof. Przemysław Czarnek skrytykował kandydaturę Waldemara Żurka na stanowisko ministra sprawiedliwości: "On gwarantuje wielką awanturę w wymiarze sprawiedliwości"
21:10 Warszawa: Nie żyje 72-latka, która spadła ze ścianki wspinaczkowej z wysokości około 10 metrów. Do wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej na Bielanach
20:16 W środę wieczorem, w Stambule rozpoczęła się trzecia runda negocjacji pokojowych z udziałem delegacji Ukrainy i Rosji. Dzisiejsze negocjacje zakończyły się bardzo szybko, bo już po godzinie
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

15 lat temu zmarł Stanisław Lem. „Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej”

Źródło: Fot. Flickr/aleksandra.mularzuk

15 lat temu zmarł Stanisław Lem – pisarz, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

Stanisław Lem urodził się we Lwowie w 1921 r.. Gdy uczęszczał do II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, władze oświatowe przeprowadziły test na inteligencję uczniów, który wykazał, że młody Lem był młodzieńcem o najwyższym ilorazie inteligencji w południowej Polsce.

Marzył o studiach na Politechnice Lwowskiej. Niestety nie dostał się, więc pod wpływem ojca-lekarza studiował medycynę. Udział w operacjach zniechęcił go jednak do zawodu i ostatecznie rzucił studia.

Kariera literacka Lema zaczęła się od współpracy z czasopismami. Przełomem była powieść „Astronauci”. Dorobek literacki Stanisława Lema obejmuje m.in. powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, detektywistyczne i powieść autobiograficzną, eseje futurologiczno-filozoficzne, publicystykę literacką, felietony, wiersze, listy, scenariusze słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych.

15 lat temu odszedł wybitny twórca Stanisław Lem.
„Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić.”
Pamięć! pic.twitter.com/2aiavRogSk

— PL1918 (@PL1918) March 27, 2021

Twórczość Lema można potraktować całościowo jako próbę literackiego uporządkowania świata w możliwie najogólniejszym sensie filozoficznym i opisania jego dalszych perspektyw rozwoju.

We wspomnieniach syna Tomasza, Stanisław Lem był łasuchem, który ukrywał w swoim garażu skórki pomarańczowe w czekoladzie. Kiedy w podeszłym wieku rozchorował się na cukrzycę, mawiał, że akt samobójstwa, polegający na zamknięciu się w gabinecie z pięciokilową puszką tureckiej chałwy, nie byłby wcale takim złym pomysłem.

Pod koniec życia Lem podupadł na zdrowiu, kilkakrotnie trafiał do szpitala. Zmarł w wieku 84 lat, 27 marca 2006 roku w Krakowie.

Na nagrobku pisarza przeczytać możemy sentencję: „Feci, quod potui, faciant meliora potentes” – „Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej"

dzieje.pl, wikipedia

Wiadomości

amerykański niszczyciel USS Fitzgerald

Iran twierdzi, że spacyfikował amerykańskiego niszczyciela

Wydało się... Chiny napędzają rosyjską machinę wojenną

To typowa rekonstrukcja pozorów, bo czym różni się Bodnar od Żurka?

Polki pokonały Chinki i meldują się w półfinale Ligi Narodów

Burza o matchę Sandry Kubickiej. „Dzieci TikToka” mnie nie ruszają.

Rekonstrukcja Tuska: Żurek ministrem, Czarnek ostrzega przed chaosem

Decyzja komisji regulaminowej: Ziobro ma zostać zatrzymany i doprowadzony

Viktor Gyokeres w Arsenalu! Londyńczycy zapłacą fortunę za króla strzelców

Tusk? Dla młodych nieciekawy, słaby, mało charyzmatyczny

Nikt nie chce tego oglądać! Meghan Markle zaliczyła klapę na Netfliksie

Rekonstrukcja Tuska to spektakl bez planu i treści

Jutro o 15.30 prezydent Andrzej Duda powoła nowych ministrów

Blanka Lipińska pokazała pierścionek z solą! Romantyczny gest od ukochanego – czy to zaręczyny?

Polska odkrywa ropę, Niemcy mówią o „zacofaniu” i „Lebensraumie”

Europejskie puchary: Legia walczy w LE, Raków i Jagiellonia zaczynają w Lidze Konferencji

Najnowsze

amerykański niszczyciel USS Fitzgerald

Iran twierdzi, że spacyfikował amerykańskiego niszczyciela

Burza o matchę Sandry Kubickiej. „Dzieci TikToka” mnie nie ruszają.

Sędzia Żurek gwarantuje chaos w wymiarze sprawiedliwości - uważa Przemysław Czarnek.

Rekonstrukcja Tuska: Żurek ministrem, Czarnek ostrzega przed chaosem

Decyzja komisji regulaminowej: Ziobro ma zostać zatrzymany i doprowadzony

Viktor Gyokeres w Arsenalu! Londyńczycy zapłacą fortunę za króla strzelców

Rosja pozyskuje części do dronów z Chin

Wydało się... Chiny napędzają rosyjską machinę wojenną

Program W Punkt - Republika

To typowa rekonstrukcja pozorów, bo czym różni się Bodnar od Żurka?

Polki pokonały Chinki i meldują się w półfinale Ligi Narodów