Przejdź do treści
Republika Dziś o 17:35 w Republice, gośćmi w programie "Miłosz Kłeczek zaprasza" będą: Olga Semeniuk-Patkowska z PiS, Norbert Pietrykowski z Polski 2050, Witold Tumanowicz z Konfederacji oraz Waldemar Witkowski z Unii Pracy.
16:01 Piłka nożna: Robert Lewandowski jest wśród trzydziestu graczy nominowanych w czwartek do nagrody magazynu „France Football” dla najlepszego piłkarza świata. Natomiast w gronie kobiet znalazła się m.in. Ewa Pajor. Oboje reprezentują barwy Barcelony
15:21 USA: Donald Trump polecił przeprowadzenie spisu powszechnego bez uwzględniania nielegalnych imigrantów
14:39 Tatry: Śmiertelny wypadek turysty na Szpiglasowej Grani
14:23 Świat: Władimir Putin przekazał w czwartek, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z możliwych miejsc jego spotkania z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem
13:22 Zełenski po rozmowie z Merzem: Europa powinna uczestniczyć w rozmowach o pokoju
12:38 IMGW: do Polski zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze
12:00 Śląskie: 41-latek odpowie za pilotowanie samolotu po alkoholu
Wydarzenie Sejm od kuchni: Spotkanie nad zalewem w Brańsku (woj. podlaskie) z posłami na sejm: R. Foglem, A. Śliwką, J. Sasinem, S. Łukaszewiczem, D. Stefaniukiem i P. Drabkiem. 9 sierpnia (sobota) godz. 18:00
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Smaki Polski: Zalewajka na Wędzonce i Tradycje Kulinarne Czarnkowa nad Notecią

Źródło: Republika

W 46. odcinku programu „Smaki Polski” odwiedzimy malowniczy Czarnków nad Notecią, położony w województwie wielkopolskim. To region o bogatej historii, pełen tradycji kulinarnych, które od wieków kształtowały lokalną kulturę i sposób życia mieszkańców. Tym razem skupimy się na wyjątkowej zalewajce na wędzonce, przygotowanej przez kucharza Karola Kusa.

Historia Regionu Czarnkowa

Czarnków, malowniczo położony nad rzeką Notecią, to miasto o długiej historii. W średniowieczu było jednym z ważniejszych ośrodków w regionie, a jego rozwój związany był z położeniem przy szlakach handlowych. Dziś miasto zachwyca turystów zarówno swoim urokiem, jak i licznymi zabytkami, które przypominają o jego dawnej świetności.

Tradycje Kulinarne Regionu

Kuchnia wielkopolska to bogata paleta smaków, w której szczególne miejsce zajmują potrawy mięsne, w tym tradycyjna wędzonka. W Czarnkowie i okolicach ceni się potrawy przygotowywane z produktów lokalnych. Jednym z takich dań jest zalewajka – klasyczna, sycąca zupa, która niegdyś gościła na stołach w wielu domach regionu.

Zalewajka to potrawa, która łączy w sobie smaki ziemniaków, wędzonki, a także ziół. W tradycyjnej wersji podawana była z domowym chlebie i kwaszonymi ogórkami, stanowiąc idealne danie na chłodniejsze dni.

Przepis na Zalewajkę na Wędzonce

Przygotowanie tej wyjątkowej potrawy to prawdziwa sztuka, którą w naszym odcinku podzieli się kucharz Karol Kus. Oto przepis na zalewajkę na wędzonce:

Składniki:

  • 500 g wędzonki (najlepiej boczek lub kiełbasa)
  • 1 kg ziemniaków
  • 1 litr bulionu (można użyć rosołu)
  • 2-3 łyżki mąki
  • 2 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 liść laurowy
  • 5-6 ziaren ziela angielskiego
  • Sól, pieprz, majeranek do smaku
  • Kwaszone ogórki (do podania)

Przygotowanie:

  1. Wędzonkę pokrój w kostkę i podsmaż na patelni, aż będzie lekko chrupiąca.
  2. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek drobno posiekaj.
  3. W dużym garnku podsmaż cebulę i czosnek, a następnie dodaj wędzonkę i ziemniaki.
  4. Zalej wszystko bulionem, dodaj liść laurowy, ziele angielskie, majeranek oraz sól i pieprz do smaku.
  5. Gotuj na małym ogniu, aż ziemniaki będą miękkie.
  6. W międzyczasie przygotuj zasmażkę z mąki, którą dodasz do zupy, aby zagęścić całość.
  7. Podawaj z kwaśnymi ogórkami i świeżym chlebem.

Turystyka w Czarnkowie

Czarnków nad Notecią to także doskonałe miejsce na turystyczną wyprawę. Malownicze okolice, liczne szlaki piesze i rowerowe, a także możliwość spędzenia czasu nad rzeką przyciągają turystów. Miasto posiada bogaty katalog atrakcji – od historycznych zabytków po piękne tereny rekreacyjne.

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka programu „Smaki Polski” w oknie poniżej, aby poznać więcej o tym fascynującym regionie, jego tradycjach kulinarnych i walorach turystycznych.

Smacznego!

Republika Republika
Źródło: Republika

Źródło: Republika 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Semeniuk-Patkowska, Pietrykowski, Tumanowicz, Witkowski będą gośćmi "Miłosz Kłeczek zaprasza" o godzinie 17.35

Piłka ręczna to więcej niż sport. Zobacz nowy odcinek Ludzi Regionów [wideo]

Meghan Markle urodziny świętowała z rozmachem! Tyle trzeba zapłacić za kolację w miejscu, które wybrała

Republika zaprasza na Dni Powiatu Tomaszowskiego

Skandaliczna dewastacja pomnika Rzezi Wołyńskiej. Czerwona farba i hasło „Sława UPA”

Podziękowali prezydentowi Andrzejowi Dudzie za obronę rodziny

Niemiecka propaganda atakuje polskiego Prezydenta

WAŻNE: Naciski Żurka i Korneluka. Bąkiewicz ma usłyszeć zarzuty

Oferowała usługi seksualne a wyszedł rozbój!

Koncert Letnie Brzmienia 2025

HIT DNIA

Tusk znów się wściekł?! Jego najnowszy wpis właśnie na to wskazuje

Profesor Ryba: trzeba uporządkować sytuację ustrojową

Pilotował samolot po pijanemu. Odpowie!

Kapitan kontenerowca miał ponad 2 promile alkoholu i chciał płynąć!

Pietrzak: Nawrocki to człowiek silny i mocny, nasze polskie sprawy idą w dobrym kierunku

Najnowsze

Semeniuk-Patkowska, Pietrykowski, Tumanowicz, Witkowski będą gośćmi "Miłosz Kłeczek zaprasza" o godzinie 17.35

Pomnik „Rzeź Wołyńska” w Domostawie

Skandaliczna dewastacja pomnika Rzezi Wołyńskiej. Czerwona farba i hasło „Sława UPA”

Podziękowali prezydentowi Andrzejowi Dudzie za obronę rodziny

Niemiecka propaganda atakuje polskiego Prezydenta

WAŻNE: Naciski Żurka i Korneluka. Bąkiewicz ma usłyszeć zarzuty

Piłka ręczna to więcej niż sport. Zobacz nowy odcinek Ludzi Regionów [wideo]

Meghan Markle urodziny świętowała z rozmachem! Tyle trzeba zapłacić za kolację w miejscu, które wybrała

Republika zaprasza na Dni Powiatu Tomaszowskiego