Książka | Ofensywa Tet 1968

Artykuł

Ofensywa Tet zakończyła się militarną klęską komunistów. Scementowała społeczeństwo Wietnamu Południowego i jego wolę oporu. Jednak w Stanach Zjednoczonych wywołała szok, który zdecydował o przyszłej klęsce. Studium militarno – polityczne Przemysława Benkena to pierwsze polskie kompendium wiedzy o ofensywie Tet.

Książka „Ofensywa Tet 1968. Studium militarno - polityczne” ukazała się nakładem szczecińskiego oddziału IPN. Jest oparta na drobiazgowej analizie amerykańskich dokumentów wojskowych i politycznych dostępnych w elektronicznym archiwum II wojny indochińskiej prowadzonym przez Uniwersytet w Teksasie. Uzupełnienie i skorygowanie źródeł anglojęzycznych umożliwiły autorowi dokumenty przekazane do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przez Wojskowe Służby Informacyjne. Właśnie dokumenty WSI, do których dotarł Banken, pozwoliły po raz pierwszy opisać tak szczegółowo sytuację wewnętrzną komunistycznego Wietnamu.

 Oczywiście nie są to jedyne źródła, na których oparta jest książka. Wydawnictwo uzupełnia szczegółowo bibliografia, niezbędne indeksy oraz mapy i archiwalne fotografie. Ofensywa Tet doczekała się pierwszego w Polsce naukowego opracowania.

 

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Szczecinie, 2014 r.  

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy