Królikowska-Avis: Wielkiej Brytanii na czele rządów potrzeba kobiety podobnej do Margaret Thatcher

Artykuł
Telewizja Republika

Gościem Telewizji Republika była Elżbieta Królikowska-Avis. Tematem rozmowy było otrucie Skripala i jego córki Julii. – Gdyby w tej chwili na czele rządów WB była podobna kobieta do Margaret Thatcher, to byłabym pewna, że ta sprawa będzie miała swoje rozwiązanie – powiedziała Królikowska-Avis.

Największe brytyjskie media zastanawiają się, czy Wielka Brytania powinna zbojkotować Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które rozpoczną się w czerwcu w Rosji. Nie wiadomo, czy wycofają się z rozgrywek, jednak na pewno w piłkarskiej imprezie czterolecia nie wezmą udziału oficjalni brytyjscy delegaci. Polska zaś będzie się w tej sprawie konsultować z sojusznikami.

– Myślę, że bojkot jako zorganizowana akcja nie wchodzi w grę, ale może to być nacisk na rząd. Przypomnijmy 4. marca na południu Anglii doszło do próby zabójstwa Skripala i jego córki Julii. Theresa May twierdzi, że najprawdopodobniej Rosja maczała ręce w tej próbie, użyta została broń chemiczna na skutek której 18. obywateli brytyjskiej doznało uszczerbku na zdrowiu. Theresa May powiedziała, że za ten czyn odpowiada Rosja. Zapowiedziała wydalenie 23 dyplomatów z WB – mówiła nam Królikowska-Avis.

– Jej zdaniem było to pogwałceniem praw suwerenności Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie trwają przesłuchania rosyjskich oligarchów na terenie Wielkiej Brytanii. Tam rośnie nowa generacja Rosjan, którzy będą europejczykami. 5 lat temu pisałam artykuł o samobójczej śmierci Borysa Bieriezowskiego. Okazało się, że nie tylko Kreml ma długie ręce, ale historia zabójstw liczy sobie kilka znanych nazwisk. Najprawdopodobniej WB nie chciała wtedy zaostrzać relacji z Rosją, dlatego całe śledztwo w jego sprawie było mozolnie prowadzone – oceniła.

– Tam giną Rosjanie, którzy byli agentami, decydentami – dodała.

– Gdyby w tej chwili na czele rządów była podobna kobieta do Margaret Thatcher byłabym pewna, że ta sprawa będzie miała swoje rozwiązanie – mówiła Avis.

Margaret Thatcher - była premier wielkiej Brytanii, znana jako "Żelazna Dama". Od 1979 do 1990 roku rządziła Wielką Brytanią. Silną ręką powstrzymała protesty górników i ograniczyła ich przywileje. Legendarna przywódczyni Partii Konserwatywnej.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy